تیم وو

از ویکی‌گفتاورد
شما نمی‌توانید اینترنت را بلوکه کنید. شاید از سایتی که در آن نوشته «ورایزون گران‌فروش است» خوش‌تان نیاید اما حق ندارید آن را بلوکه کنید. نمی‌توانید خدماتی را که ارائه می‌دهید، دستکاری کنید. از طرف دیگر نمی‌توانید به کسی بگویید اگر می‌خواهی سرعت بیشتر داشته باشی، باید پول بیشتر بدهی.

تیم وو (به انگلیسی: Tim Wu) از نویسندگان ثابت نیویورکر و استاد مدرسهٔ حقوق کلمبیا و مدیر مرکز پولیاک در مدرسهٔ روزنامه‌نگاری کلمبیا است.

گفتاوردها[ویرایش]

  • «رگولاتوری آینده به این شکل است که با یک اصل ساده می‌گوید: شما نمی‌توانید اینترنت را بلوکه کنید. شاید از سایتی که در آن نوشته «ورایزون گران‌فروش است» خوش‌تان نیاید اما حق ندارید آن را بلوکه کنید. نمی‌توانید خدماتی را که ارائه می‌دهید، دستکاری کنید. از طرف دیگر نمی‌توانید به کسی بگویید اگر می‌خواهی سرعت بیشتر داشته باشی، باید پول بیشتر بدهی. می‌بینید رگولاتوری جدید درست شبیه خود اینترنت باز و آزاد است.»
  • «تاجرِ توجهْ یک مدل تجاری است که نیاز دائمی به رشد دارد و رشدی که تاکنون در چشم‌انداز تاریخی‌اش داشته از دو حال خارج نیست: یا از طریق یافتن زمان‌ها و مکان‌هایی است که ما در آن‌ها مشغولیتی نداریم، یا بردن نهایت بهره از زمان‌های موجود. این به ما می‌گوید که همهٔ اوقاتی که شما اکنون به‌عنوان پناهگاه و مفری از این زندگی سرسام‌آور در نظر می‌گیرید، عاقبت، هدف قرار خواهد گرفت، زیرا فعالیت‌های رشد به‌سوی آن‌ها معطوف شده‌اند.»

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

ویکی‌پدیا مقاله‌ای دربارهٔ
تیم وو
دارد.
  1. خوان گونزالس، «گفتگو با پدر بی‌طرفی اینترنت: کرنش رگولاتوری دربرابر دموکراسی»، ماه‌نامه پیوست، مهر ۱۳۹۴، شمارهٔ ۲۸، صفحهٔ ۳۷.
  2. «آیا تبلیغات همه‌چیز را نابود می‌کند؟: گفتگوی درک تامپسون با تیم وو»، ترجمهٔ علی امیری، سایت آتلانتیک، ترجمه و بازنشر در سایت ترجمان، ۳ اسفند ۱۳۹۵، کد مطلب: ۸۳۷۷.