بی‌طرفی نت

از ویکی‌گفتاورد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

بیطرفی نت (به انگلیسی: Net neutrality) یا بیطرفی شبکه اصلی است مبنی بر این که رساننده‌های خدمات اینترنتی و دولت‌ها باید با همهٔ انواع داده در اینترنت به نحو یکسان رفتار کنند، بر اساس کاربر، محتوا، سایت، پلتفرم، اپلیکیشن، نوع ابزار الصاق شده یا نحوهٔ مخابرات تبعیض قائل نشوند یا بهای متفاوت مطالبه نکنند.

گفتاوردها دربارهٔ آن[ویرایش]

  • «من اوایل سال‌های ۲۰۰۰ در سیلیکون‌ولی بودم و همان‌جا انفجار بزرگ رخ داد؛ یعنی برای شرکتی کار می‌کردم که ابزارهایی می‌ساخت که دقیقاً به بی‌طرفی شبکه حمله می‌کردند. وظیفه ما این بود که این ابزارهای سانسور را به دولت چین و همچنین شرکت‌های کابلی آمریکایی بفروشیم. من آن اوایل کارمند نسبتاً وفاداری بودم اما کمی که گذشت با خود گفتم این ابزارها بوی بدی می‌دهند و اینترنت را به جای وحشتناکی تبدیل می‌کنند؛ بنابراین وقتی از آنجا بیرون رفتم و وارد آکادمی شدم اولین چیزی که به خود گفتم این بود که ما به اصل بی‌طرفی شبکه‌ای نیاز داریم. در آن زمان هیچ‌کس گوشش بدهکار این حرف‌ها نبود. اما ظاهراً مدتی گذشت تا بسیاری به اهمیت آن پی بردند و امروز بعد از گذشت ۱۳ سال از مطرح شدن آن ایده، به نظرم ارزشش را داشته است.»

منابع[ویرایش]

Wikipedia-logo-fa.png
ویکی‌پدیا مقاله‌ای دربارهٔ
  1. خوان گونزالس، «گفتگو با پدر بی‌طرفی اینترنت: کرنش رگولاتوری دربرابر دموکراسی»، ماه‌نامه پیوست، مهر ۱۳۹۴، شمارهٔ ۲۸، صفحهٔ ۳۷.