انقلاب تونس

از ویکی‌گفتاورد

انقلاب تونس همچنین معروف به انقلاب یاس، یک نبرد گستردهٔ مقاومت مدنی، از جمله مجموعه تظاهرات خیابانی بود که نزدیک به یک ماه به‌طور انجامید. حوادث در ۱۸ دسامبر ۲۰۱۰ آغاز و در ژانویه ۲۰۱۱ به سرنگونی زین العابدین بن علی منجر شده است.

درباره[ویرایش]

  • «تونس یک کشور سکولار نیست. زبان کشور تونس عربی و دین آن اسلام است. اما ما برای تمام مردم تونس، چه سکولار باشند و چه اسلام گرا، تضمین می‌کنیم که دولت بر اساس موازین جامعه مدنی اداره شود. همه مردم اعم از زن و مرد و با هر گرایشی باید از حقوقشان در این کشور برخوردار باشند. آنها صرف نظر از اینکه سکولار یا اسلام گرا باشند، در مقابل قانون برابر خواهند بود.»
  • «دنیا به انقلاب تونس خوش آمد گفته و ما نیز به همه خوش آمد می‌گوییم.»
  • «طبعاً در هر انقلاب گروه‌هایی هستند که زیان می‌بینند و از میان آن‌ها نیروهای ضد انقلاب شکل می‌گیرد؛ این نیروها نه نومید و نه به راحتی تسلیم می‌شوند. شیوهٔ گفت‌وگو و توافق ملی، نیروهای ضد انقلاب را محاصره می‌کند و کشور ما را به سمت ایمن‌سازی فرایند انتقال دموکراتیک پیش می‌برد.»
  • «مردم تونس به جهانیان ثابت کردند که دموکراسی رؤیایی نیست که تنها در خارج از جهان اسلام محقق شود بلکه در تمام نقاط آبادان دنیا قابل اجراست.»
  • «تونس امروز به جهانیان و دوست‌داران آزادی می‌گوید هیچ تعارضی بین اسلام و دموکراسی وجود ندارد و اسلام‌گراها در رأس نیروهای مدافع حق اختلاف، چندگانگی فرهنگی، تنوع سیاسی، آزادی بیان، حقوق زن و تمام ارزش‌های جهانی که آزادی و عدالت و توسعه را برای جامعه به ارمغان می‌آورد قرار دارند.»
  • «همه ما فرزندان همین انقلاب و نتیجه آن هستیم، به همین دلیل اجازه استفاده از روشهای دیکتاتوری چون بن علی را بخود نخواهیم داد. نمی‌توان بنام حفظ امنیت نظام به روی مردم آتش گشود. ما مخالف سرسخت این مسئله‌ایم.»

منابع[ویرایش]