اسیدپاشی‌ها روی زنان در اصفهان

از ویکی‌گفتاورد

اسیدپاشی‌ها روی زنان در اصفهان مربوط به اسیدپاشی‌های پیاپی به ناحیهٔ صورت زنان بدون چادر در شهر اصفهان است که در مهرماه ۱۳۹۳ خورشیدی به وقوع پیوست. در جریان این اسیدپاشی‌ها، حداقل چهار دختر یا زن جوان مورد حمله قرار گرفته‌اند که منجر به مرگ یکی از آنها گردیده است. برخی گزارش‌ها شمار قربانیان اسیدپاشی در اصفهان را ۱۵ نفر اعلام کرده‌اند. خبرهای اسیدپاشی در اصفهان، امنیت مردم شهر را مختل کرد، زنان و دختران شهر کمتر در معابر عمومی پدیدار می‌شدند. خبر این حوادث نخستین بار بصورت رسمی از خبرگزاری ایسنا منتشر گردید.

درباره[ویرایش]

 • «در اسلام حرمت افراد بالاتر از حرمت خانهٔ کعبه بوده و در این جهت میان حرمت معنوی و مادی تفاوتی وجود ندارد؛ به همین جهت آسیب رسانی جسمی –در صورتی که از روی عمد و اختیار صورت گرفته باشد- علاوه بر اینکه از گناهان کبیره است، موجب قصاص نیز خواهد شد. لازم به توضیح است که اگر در پی این حرکت، امنیت اجتماعی آسیب دیده و یا جامعهٔ اسلامی متهم به إعمال اینگونه رفتارها شود، در بعضی موارد از مصادیق ”افساد فی الأرض” و ”محاربه با خدا”تلقی خواهد شد.»
 • «عده‌ای از اسیدپاشی اصفهان، فضای سنگین رسانه‌ای را راه‌اندازی کردند که به طور دقیق طراحی شده بود و پشت‌صحنه آن هم سرویس‌های جاسوسی هستند. بنده اطمینان دارم سازمان اطلاعات مخفی بریتانیا (ام‌آی۶) پشت این موضوع است.»
 • «قلب هر انسانی با شنیدن این خبر تاسف برانگیز به درد آمد. این حرکت به نظر من کمی از قتل ندارد چرا که عوارض روحی و روانی بسیاری را علاوه بر قربانی بر جامعه داشت و باعث ایجاد رعب وحشت در میان مردم شد. از این حادثه تلخ تنها خانم‌ها ناراحت نشدند بلکه مردان هم پا به پای آنها ناراحت و متأسف شدند.»
 • «از پیش نمی‌توان نظر داد که این کار چه کسی با چه نوعی تفکری است و باید همه چیز را به مسئولین وزارت اطلاعات و نیروی انتظامی سپرد. چرا که آنها با توجه به تخصصی که دارند خیلی زود هدف کسانی که دست به این حرکت قبیحانه را زدند روشن می‌کنند و به اطلاع مردم می‌رسانند که این فرد یا افراد با چه نیتی این کار را انجام دادند و احتمالاً از چه سازمانی خط می‌گرفتند.»
 • «ایران تنها کشوری است که در میان کشورهای همسایه امنیت دارد و همین موضوع باعث می‌شود خیلی‌ها بخواهند این امنیت را خدشه‌دار کنند و آن را به محلی برای جولان خودشان تبدیل نمایند. به همین خاطر مردم در کنار مسئولین باید در مقابل این اتفاق هوشیار و با قدرت عمل کنند.»
 • «در میان برخی ماجرای اسیدپاشی را به مسئله امر به معروف و نهی از منکر ارتباط می‌دهند، کدام عقل سلیمی می‌تواند باور کند که این افراد با این نیت ضد بشری قصد امر به معروف داشتند. از نام امر به معروف کامل مشخص است که در بر گیرنده امر به خوبی‌هاست و هیچ‌گاه نیت بدی در آن وجود ندارد. وقتی حرف از نهی منکر هم به میان می‌آید منظور از آن نهی از عمل ناپسندیده است. کجای این موضوع به فرد اجازه می‌دهد که به این عمل پست، دست بزند. به نظر من اساس امر به معروف و نهی از منکر به معنای گفت‌و گو و تعامل است و به هیچ عنوان از آن نباید تعبیر خشونت گرایانه‌ای داشت.»
 • «اینگونه کارها در قانون و شرع هیچ مجوزی ندارد.»
 • «این کار محکوم است، پیگرد قانونی، مجازات شرعی و دیه دارد و اگر کسی مرتکب چنین کاری شده، باید پیگیر بود چون اینگونه کارها در قانون و شرع هیچ مجوزی ندارد.»
 • «حتی اگر یک زن به بدترین وضع به خیابان بیاید مجازاتش چنین چیزی نیست. کسی حق ندارد از این کارها بکند. اگر کسی چنین کارهایی را کند مجازات شرعی دارد و حکم قرآن و قصاص دارد.»
 • «من نگفتم که تذکر فراتر از لسانی باشد، گفتم آنچه وظیفه یک مسلمان است تذکری ناصحانه، مشفقانه و مودبانه است. اگر قرار باشد برخوردی صورت بگیرد باید به صورت قانونی باشد و دستگاه قضایی و نیروی انتظامی چنین مسئله‌ای را پیگیری کنند تا کسی خودسرانه وارد این گود نشود. این اقدامات خودسرانه به هیچ وجه صحیح نیست.»
 • «این رویداد یک فاجعه است و تلخی آن جایی است که می‌بینیم سازماندهی شده است و عده‌ای به دنبال ایجاد ناامنی و جنگ روانی در کشور هستند.»
 • «چیزی که به نظر من فضای بدی در کشور ایجاد کرده، این است که یکسری از اراذل و اوباش یک ناامنی در کشور به وجو آوردند و حالا این عده را تحت عناوین مختلف امر به معروف و نهی از منکر و غیره معرفی می‌کنند و به دنبال این هستند که بهانه به دست دیگران بدهند.»
 • «یک‌چیز مسلم است و آن سازماندهی‌شدگی این اتفاقات است و وقتی که پای سازماندهی به میان می‌آید ما دیگر با یک اتفاق منفرد در جامعه مواجه نیستیم بلکه با زنجیره‌ای از اتفاقات و حواشی آن روبه‌روییم که می‌تواند هولناکی آن حادثه را چندبرابر کند.»
 • «در پرونده اسیدپاشی اعلام کردید که فرد دستگیر شده دچار اختلال شخصیت بوده است و بعضی ها بر این حسب معتقدند که اصفهان دچار بحران هویت شده است و از دل این بحران‌ها اشخاصی از این قبیل بیرون می‌آیند.»
  • سرهنگ جهانگیر کریمی، معاونت اجتماعی نیروی انتظامی استان اصفهان [۱۴]

منابع[ویرایش]