پرش به محتوا

احمد نجفی

از ویکی‌گفتاورد

سید احمد نجفی شوشتری (۲۲ مارس ۱۹۴۸) (۲ فروردین ۱۳۲۷) فیلمساز و بازیگر ایرانی است. زادهٔ خرمشهر، خوزستان، دانش‌آموختهٔ رشتهٔ مدیریت بازرگانی دانشگاه وودبری، لس آنجلس؛ از سال ۱۹۷۵م/ ۱۳۵۴ش با دستیاری کارگردان به سینمای ایران درآمد؛ به مدیریت تولید، بازیگری و تهیه‌کنندگی در سینما و تلویزیون نیز پرداخت.[۱]

گفتاوردها

[ویرایش]
  • مدام از من می‌پرسند چرا کم در فیلم‌ها بازی می‌کنی و چرا دیگر خبری از من به عنوان بازیگر نیست؟ شما به من بگویید چه نقشی بازی کنم. نقش خوب و مناسب کجاست؟ الان هر فیلمساز و تهیه‌کننده‌ای برای خودش یک گروه و یک دیدگاه دارد و معمولاً از گزینه‌های موردنظر خودش برای بازی در آثار سینمایی دعوت می‌کند. سینمای ایران الان چهل تکه است و هرکدام از این تکه‌ها هم با بقیه دعوا دارند. موقع انتخاب بازیگران می‌گویند فلان بازیگر را نگذارید، آن یکی را انتخاب کنید.
    • ۲۰ دسامبر ۲۰۱۶/ ۳۰ آذر ۱۳۹۵؛ مصاحبه با روزنامهٔ «جام جم»[۲]
  • با توجه به شناختی که از خرمشهر و خوزستان دارم، تاسف می‌خورم که از ظرفیت فوق‌العاده بالای آن استفاده نمی‌شود. خوزستان از نظر موقعیت، از نظر ثروت، از نظر کشاورزی، از نظر دامداری و از نظر شیلات ثروتمندترین استان جهان است.
  • شما می‌دانید خرمشهر و آبادان به‌طور کامل گازکشی نشده‌است؟ می‌گویند صرف نمی‌کند! این یکی از کمدی‌ترین حرف‌هایی است که من در زندگی‌ام شنیده‌ام. می‌گویند چون گرم است، نیاز به گاز نیست! فکر می‌کنند این گاز فقط باید بیاید فر خانه را روشن کند.
    • ۲۴ مه ۲۰۱۷/ ۳ خرداد ۱۳۹۶؛ مصاحبه با روزنامهٔ «جام جم»[۳]


منابع

[ویرایش]
  1. امید، جمال. فرهنگ سینمای ایران. تهران: نگاه، ۱۳۷۷ش-۱۹۹۸م. ۴۶۲. شابک ‎۹۶۴۶۱۷۴۸۹۲. 
  2. «سینمای امروز ایران چهل تکه است». روزنامهٔ جام‌جم. ۳۰ آذر ۱۳۹۵. بایگانی‌شده از نسخهٔ اصلی در ۱۸ ژوئن ۲۰۲۲. 
  3. «آمریکایی جد و آبادته! من خرمشهری‌ام». روزنامهٔ جام‌جم. ۳ خرداد ۱۳۹۶. بایگانی‌شده از نسخهٔ اصلی در ۱۸ ژوئن ۲۰۲۲. 

پیوند به بیرون

[ویرایش]
ویکی‌پدیا مقاله‌ای دربارهٔ