آندری تارکوفسکی

از ویکی‌گفتاورد
هنر وقتی که می‌کوشد آرمانی اخلاقی را بیان کند، واقع‌گرایانه است. واقع‌گرایی تلاش برای حقیقت است و حقیقت همیشه زیباست.

آندری آرسن‌یویچ تارکوفسکی (۴ آوریل ۱۹۳۲ – ۲۹ دسامبر ۱۹۸۶) کارگردان روس بود.

بدون منبع[ویرایش]

  • «از آن نوع فیلم‌های تاریخی که ربطی به زمان حال ندارند، سر درنمی‌آورم. برای من مهم‌ترین چیز استفاده از مصالح تاریخی برای بیان ایده‌ها و خلق شخصیت‌های معاصر است».
  • «به نظرم [جوان‌ها] باید یاد بگیرند در انزوا زندگی کنند و تا جایی که ممکن است با خودشان تنها باشند. به نظرم یکی از مشکلات جوان‌های امروز این است که به هر بهانه‌ای سعی می‌کنند دور هم جمع شوند و سر و صدا راه بیندازند و دیوانه‌بازی در بیاورند. این میل به دور هم جمع شدن برای فرار از تنهایی، به نظرم نشانهٔ بیماری‌ست. هر آدمی از کودکی باید یاد بگیرد که چطور وقتش را به تنهایی بگذراند. این به این معنی نیست که باید تنها باشد، بلکه نباید از تنهایی حوصله‌اش سر برود. چون افرادی که حوصله‌شان از تنهایی سر می‌رود، از لحاظ عزت نفس در خطر قرار دارند.»
  • «این بخشی را مطرح می‌کند که به نظر من خیلی اهمیت دارد: فقدان فضای فرهنگی برای معنویت. ما حوزهٔ امکانات مادی و تجربه‌های مادی‌مان را گسترش داده‌ایم، بی آنکه به تهدیدی فکر کنیم که محروم کردن انسان از ابعاد معنوی به وجود خواهد آورد. انسان در رنج است اما نمی‌داند چرا، دلم می‌خواست نشان دهم که انسان می‌تواند با تجدید پیمان با خود و سرچشمه‌های معنوی‌اش، رابطه‌اش را با زندگی عوض کند و یک راه بازیابی کمال اخلاقی ... یافتن توان برای ایثار است.»
    • دربارهٔ فیلم ایثار

پیوند به بیرون[ویرایش]

ویکی‌پدیا مقاله‌ای دربارهٔ