پرش به محتوا

گوهر خیراندیش

از ویکی‌گفتاورد

گوهر خیراندیش (۲۳ اوت ۱۹۵۴) (۱ شهریور ۱۳۳۳) بازیگر ایرانی است. زادهٔ شیراز، دانش‌آموختهٔ رشتهٔ بازیگری و کارگردانی تئاتر از دانشکدهٔ هنرهای دراماتیک، همسر جمشید اسماعیل‌خانی بود. از سال ۱۹۷۰م/ ۱۳۴۹ش به تئاتر، از ۱۹۸۴م/ ۱۳۶۳ش به سینما و از ۱۹۸۷م/ ۱۳۶۶ش به تلویزیون درآمد.[۱]

گفتاوردها

[ویرایش]
  • زمانی که در دانشگاه رشتهٔ پزشکی، زبان انگلیسی و هنر قبول شدم، هنر را انتخاب کردم مادرم اعتقاد داشت که پزشکی بخوانم اما من به شوخی می‌گفتم می‌روم هنر بخوانم تا رمانتیسیسم تو را التیام ببخشم، او فکر می‌کرد منظور من رماتیسم است. بعدها وقتی مادرم کارهای من و همسرم را دید واقعاً ما را تحسین و دعا می‌کرد.
  • [پشیمان نیستید که پزشک نشدید؟] … اگر کسی هیچ گونه آموزشی از کار من نگیرد و فقط لبخندی روی لبانش بنشانم برایم ارزشمند است. فکر می‌کنم اگر روانشناسی را یکی از شاخه‌های پزشکی بدانیم کمی توانسته‌ام در پزشکی موفق باشم.
  • گاهی وقت‌ها می‌گوییم ایران ما چنین و چنان است و می‌گوییم پیشینه چندین هزار ساله داریم اما همین پیشینه چند هزار ساله فقط به شعار تبدیل می‌شود در حالی که در عمل می‌بینیم هنوز نتوانسته‌ایم به خیلی چیزهای کوچک در هر زمینه ای دست پیدا کنیم. اگر بخواهیم با خودمان صادق باشیم اگرچه به این پیشینه افتخار می‌کنیم اما اگر به آن‌ها اعتقاد داریم چرا نمی‌آییم تبلور آن‌ها را در همه زمینه‌ها پیاده کنیم، نه فقط در هنر بلکه در همهٔ زمینه‌های زندگی.
    • ۲ مه ۲۰۱۳/ ۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۲، مصاحبه با «خبرگزاری باشگاه خبرنگاران»[۲]

منابع

[ویرایش]
  1. امید، جمال. فرهنگ سینمای ایران. تهران: نگاه، ۱۳۷۷ش-۱۹۹۸م. ۱۷۱. شابک ‎۹۶۴۶۱۷۴۸۹۲. 
  2. «گپی خواندنی با گوهر خیراندیش؛ از بازی در کلاه پهلوی تا بازی زندگی». خبرگزاری باشگاه خبرنگاران، ۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۲. بایگانی‌شده از نسخهٔ اصلی در ۲۴ آوریل ۲۰۲۰. 

پیوند به بیرون

[ویرایش]
ویکی‌پدیا مقاله‌ای دربارهٔ