پرش به محتوا

کریم اکبری مبارکه

از ویکی‌گفتاورد

کریم اکبری مبارکه (۱۹۵۳، تهران-۲۰۲۰) بازیگر و کارگردان ایرانی است.

گفتاوردها

[ویرایش]

پیش از بازی در نقش ابن ملجم:

  • من در حال بالا رفتن از پله‌های ساختمان تولید سازمان صدا و سیما بودم و آقای میرباقری در حال پایین آمدن بودند که آنجا من را دید و گفت ریش‌هایت را نزن و بگذار بماند من با تو کار دارم. من هم گفتم چشم.

منبع

  • از خود امام علی خواستم که کمک کند تا این نقش را ایفا کنم. نمی‌خواستم نقش را عالی بازی کنم، می‌خواستم ۵۰، ۵۰ باشد.

منبع

  • چون ما بازیگر هستیم، لم این طور بازی کردن‌ها را بلدیم. اگر ۵۰ سال پیش بود شاید من پس از ایفای نقش ابن ملجم دیگر نمی‌توانستم در خیابان راه بروم؛ ولی به خاطر پشت صحنه‌هایی که پخش می‌شود، مردم می‌فهمند که دزد و پلیس با هم غذا می‌خورند و می‌فهمند که فیلم است. بله… در گذشته افرادی که در تعزیه نقش شمر را بازی می‌کردند، گاهی وقت‌ها قصد جانش را می‌کردند. من خودم در محله سید اسماعیل حدود ۵۲ الی ۵۳ سال پیش که تعزیه می‌رفتم، می‌دیدم که برخی قصد جان بازیگر شمر را می‌کردند و مردم او را فراری می‌دادند. مردم تا این حد خونشان به جوش می‌آمد. آن تعزیه در تهران ممنوع شد و گروهش آن را در روستای رامشه برگزار می‌کنند اما دیگر مردم آن تعصب قبل را ندارند. چون متوجه شده‌اند که آن طرف هنرپیشه است.

منبع پیش از بازی صحنه قتل علی بن ابی طالب:

  • فقط به انجام کارم به نحو احسن فکر می‌کردم. چون من با ایفای این نقش مظلومیت امام علی (ع) را بیشتر نشان دادم. هر قدر من روی نقش مرادی کار می‌کردم، قطعاً مظلومیت امام علی (ع) بیشتر مشخص بود.

منبع

  • سالها باید بگذرد تا کار دیگری شبیه مختارنامه ساخته شود. آقای میرباقری سر این کار خیلی زحمت کشیدند.

منبع

  • من فکر می‌کنم که این کاری که من کردم هر وقت مردم من را می‌بینند، یاد مولایمان حضرت علی (ع) می‌افتند و ثوابی که می‌برند، بخشی متعلق به من است. چون من باعث شدم یاد مولا علی (ع) بیفتند. می‌توانم بگویم ۹۹ درصد من را با ایفای این نقش می‌شناسند.

منبع

منابع

[ویرایش]
ویکی‌پدیا مقاله‌ای دربارهٔ