ژولیا کریستوا

از ویکی‌گفتاورد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
شادمانی تنها به قیمت سرپیچی به دست می‌آید.

ژولیا کریستوا (به زبان بلغاری: Юлия Кръстева یولیا کریستوا و به فرانسوی: Julia Kristeva) (زادهٔ ۲۴ ژوئن ۱۹۴۱) نویسنده، فیلسوف، منتقد ادبی، روانکاو، فمینیست و رمان‌نویس بلغاری-فرانسوی است.

گفتاوردها[ویرایش]

علیه افسردگی ملی[ویرایش]

  • «آزادی به مثابهٔ سرپیچی صرفاً گزینه‌ای دم دستی نیست، بلکه انتخابی بنیادین است. بدون آن، نه حیات ذهن ممکن است و نه زندگی در جامعه. در اینجا منظورم «حیات» است نه صرفاً معاش، تکرار، مدیریت. پرسش کردن از قوانین، هنجارها و ارزشها، لحظه‌ای حیاتی در زندگی روانی افراد وجوامع است.»[۱]
  • «شادمانی تنها به قیمت سرپیچی به دست می‌آید.»

هانا آرنت زندگی روایت ست[ویرایش]

  • «تنها استعارهٔ ممکنی که می‌توان در مورد زندگی ذهن متصور شد احساس زنده بودن است.»[۲]
  • «آرنت از رهگذر به ارث بردن درهم آمیختگی زندگی و تفکر که بخشی از معاد شناسی مسیحی و نیز فلسفه است، کاری می‌کند که طنین "ساخت گشاییِ ذهن "در تاریخ بپیچد تا نشان دهد که زندگی، برخلاف اعتقاد ایدئولوژی‌های انسان گرایانه، ارزشی فی نفسه و بنفسه نیست. زندگی به سر منزل مقصود نمی‌رسد مگر آنکه هرگز از پژوهش در باب معنا وعمل دست نکشد: "خصوصیت آشکار کنندهٔ عمل و نیز قابلیت اقامهٔ داستان و تاریخی شدن، هردو همان منبعی را تشکیل می‌دهند که معناداری از آن برون می‌جهد و وجود انسانی را روشن می‌سازد".»

بدون منبع[ویرایش]

  • «از سوی دیگر، گفتمان گفت­گویی همان­طور که گفتمان­های کارناوالی­ و منی­پی­ینی را شامل می‌­شود، رمان چند صدایی را نیز دربرمی‌­گیرد؛ و در ساختارهایش، نوشته، نوشته­ٔ دیگر را می­خواند، خودش را می‌­خواند، و طی یک فرایند تکوینِ ویرانگر، خودش را می‌­سازد.»

پیوند به بیرون[ویرایش]

Commons-logo.svg
در ویکی‌انبار منابعی در رابطه با
ژولیا کریستوا
موجود است.
Wikipedia-logo-fa.png
ویکی‌پدیا مقاله‌ای دربارهٔ
  • ژولیا کریستوا، علیه افسردگی ملی، ترجمهٔ مهرداد پارسا، انتشارات شوند، ۱۳۹۵.
  • ژولیاکریستوا، هانا آرنت زندگی روایت ست، ترجمهٔ مهرداد پارسا، انتشارات رخ داد نو، ۱۳۹۴.