پیتر کری

از ویکی‌گفتاورد

پیتر کری (به انگلیسی: Peter Carey؛ زادهٔ ۷ مهٔ ۱۹۴۳) نویسنده و رمان‌نویس استرالیا‌یی است.

گفتاوردها[ویرایش]

داستان عاشقانهٔ سرقت[ویرایش]

  • «در نیویورک، تاکسی‌ها کابوسی تمام عیارند. نمی‌دانم مردم چطور تحمل شان می‌کنند. شکایتم بابت صندلی‌های دل و روده بیرون ریخته شان نیست یا کمک فنرهای پیزوری یا پیچیدن به چپ‌های جنون آمیز؛ بلکه اعتقاد و ایمان عمومی رانندگان شان است.»[۱]
  • «آن سیک‌های مالزیایی، مسیحی‌های لبنانی، مسلمان‌های هارلمی، روس‌های جزیرهٔ کانی، هندوهای بنگالی، یهودی‌های بروکلینی، بودایی‌ها، زرتشتی‌ها و خدا می‌داند دیگر کدام مذاهب. همه شان باوری به سختی سنگ دارند که اگر دست روی بوق لکنتی ماشین شان بگذارند، دریای مقابل از هم شکافته می‌شود و راه برای شان باز می‌شود. شاید بگویید: «مردک، تو را چه به این حرف ها!»
  • «بنابراین، در آن وقت شب باید می‌رفتم سوپرمارکت؛ در آن ساعتی که آدم به خودش می‌گوید: می‌روم و جنگی برمی گردم، در آن ساعت که تمام مادربزرگ‌های معقول یهودی، قاعدتاً باید در خانه به بستر می‌رفتند یا برای مراسم راش هاشانا، یا هر اسم دیگری که داشت، ماهی مخصوص شکم پرشان را تدارک می‌دیدند یا شاید هم اصلاً آن لشکر ننه بزرگ‌ها در گرندیونیون یهودی نبود، مسیحی بود یا تاتار به هر حال، خدا شاهد است که آن زنان سالخورده، از جمله بی کلاس‌ترین پیرزن‌ها در نوع خود بودند که اگر پا به پای شان جلو نمی‌رفتی، با چرخ دستی خرید می‌زدند له و لورده ات می‌کردند. من هم که خسته و کوفتهٔ راهی دور و دراز، نابلد، آهسته کار. مگر خدا به دادم می‌رسید…»

منابع[ویرایش]

ویکی‌پدیا مقاله‌ای دربارهٔ
پیتر کری
دارد.
  1. پیتر کری، داستان عاشقانهٔ سرقت، ترجمهٔ مجتبی ویسی، انتشارات افق، ۱۳۹۴.