پرش به محتوا

پوری بنایی

از ویکی‌گفتاورد

صدّیقه بنایی معروف به پوری بنایی (۱۱ اکتبر ۱۹۴۰) (۱۹ مهر ۱۳۱۹) بازیگر پیشین و نیکوکار ایرانی است. زادهٔ اراک، دیپلم‌گرفتهٔ هنری؛ از سال ۱۹۶۴م/ ۱۳۴۳ش به سینما درآمد و تا ۱۹۸۱م/ ۱۳۶۰ش در فیلم‌های بسیار ایرانی و خارجی نقش آفرید. از ۱۹۸۱م/ ۱۳۶۰ش بازنشسته شد و امور خیریه را ادامه داد.[۱]

گفتاوردها[ویرایش]

 • اگرچه عشق من سینما بوده و هست اما عشق به کار خیریه را ترجیح می‌دهم.
  • ۱۰ مه ۲۰۱۰/ ۲۰ اردیبهشت ۱۳۸۹؛ مصاحبه با «شهروند»[۲]
 • در ۵ سالگی از اراک بیرون آمدم. دوران تحصیل را در تهران گذراندم… عشق عجیبی به سینما داشتم و در دوران دبستان و دبیرستان در تئاترهای مدرسه بازی می‌کردم و در سن نوزده سالگی بود که آقای وحدت… منو دیدند و گفتند: شما به درد فیلم عروس فرنگی می‌خوری. گفتم ای وای من آرزوم هست که وارد سینما شوم. اولین فیلمم «عروس فرنگی» بود و آقای وحدت گفت: اگر تو عشق به سینما داری باید بروی و موهایت را سه سانتی کنی. گفتم: چرا و گفت: برای این که رل یک دختر آلمانی را بازی می‌کنی که باید موهاش کوتاه و بور باشه. من از اتاق بیرون رفتم، قیچی را آوردم و از بالا موهای بافته‌ام را که هنوز دارم قیچی کردم و گفتم فقط می‌خواستم بدانید که من چقدر عاشق کارهای هنری هستم که اصلاً خودشان مونده بودند که چطور و با چه جراتی من این موها را قیچی کردم… عاشقانه به سینما عشق می‌ورزیدم … سینما را با «عروس فرنگی» شروع کردم که هیچ‌کس باور نمی‌کرد من یک دختر ایرانی باشم.
  • ۷ اوت ۲۰۱۹/ ۱۶ مرداد ۱۳۹۸؛ مصاحبه با مسروره بنی‌هاشمی[۳]
 • همهٔ ورزشی‌ها و فوتبالی‌ها برایم محترم هستند. پرسپولیسی‌ها هم برایم خیلی عزیز هستند، ولی من استقلالی‌ام… البته همان‌طور که گفتم، پرسپولیسی‌ها را هم خیلی دوست دارم.
  • ۱۱ ژانویه ۲۰۲۰/ ۲۱ دی ۱۳۹۸؛ مصاحبه با «خبر ورزشی»[۴]

منابع[ویرایش]

 1. امید، جمال. فرهنگ سینمای ایران. تهران: نگاه، ۱۳۷۷ش-۱۹۹۸م. ۷۱. شابک ‎۹۶۴۶۱۷۴۸۹۲. 
 2. «گفت وگوی شهروند با پوری بنایی هنرپیشه سابق سینما /عارف محمدی». شهروند، ۱۰ مه ۲۰۱۰. 
 3. «گفتگو با پوری بنایی». مسروره بنی‌هاشمی، ۷ اوت ۲۰۱۹. 
 4. «پوری بنایی: پرسپولیسی‌ها را دوست دارم، ولی خودم استقلالی‌ام». خبر ورزشی، ۲۱ دی ۱۳۹۸. 

پیوند به بیرون[ویرایش]

ویکی‌پدیا مقاله‌ای دربارهٔ