پرش به محتوا

ویکی‌گفتاورد:مدیران

از ویکی‌گفتاورد
(تغییرمسیر از ویکی‌گفتاورد:مدیر)
نشان مدیران در ویکی‌گفتاورد

مدیران ویکی‌نویسانی هستند که دسترسی‌های فنی بیشتری برای اداره وبگاه دارند. رسم ویکی‌گفتاورد بر آنست که این دسترسی به کسانیکه برای مدتی مشارکت‌کنندهٔ فعال و دائمی ویکی‌گفتاورد بوده‌اند، با قوانین ویکی‌گفتاورد آشنایند و آنرا رعایت می‌کنند و همچنین معتمد بین افراد دیگر هستند، اعطا شود.

فهرست کامل مدیران - درخواست‌های مدیر شدن

در روزهای اولیهٔ ویکی‌گفتاورد تمام کاربران مانند مدیر عمل می‌کردند و در اصل هم هنوز باید اینگونه می‌بود. تمام کاربران، حتی اگر توانایی‌های بیشتر مدیریتی را نداشته باشند، می‌توانند مانند یک مدیر رفتار کنند. کاربرانی که چنین رفتاری دارند احتمال بیشتری برایشان وجود دارد که به عنوان نامزد مدیریت معرفی شوند و احتمال انتخاب آنها هم بیشتر است. از ابتدا اشاره شده است که مدیران نباید همه‌شان از یک زیرگروه از جامعه باشند، اما باید مانند هر فرد دیگر یک عضو جامعه باشند و تنها تفاوتشان مجهز شدن به برخی ابزارهایی است که بالقوه اگر به هرکسی داده شود می‌تواند خطرناک باشد. در عمل، استانداردهای مدیر شدن روزبه‌روز بالاتر می‌رود اما هنوز به مدیران جدید نیاز است و هرازچندگاهی بر تعدادشان افزوده می‌شود. جامعه از مدیران انتظار دارد تا برخی کارهای نگهداری و خانه‌داری که نیاز به دسترسی‌های بیشتر دارند را انجام دهند. در میان اینکارها مراقبت از نوشتارهای نامزد حذف و تشخیص اجماع برای نگه داشتن و یا حذف این مقالات، نگهبانی از مقالات جدید ایجاد شده و حذف سریع مقالات مصداق خرابکاری، و همچنین کمک به کاربران برای انجام کارهایی که به دسترسی مدیریتی نیاز دارند می‌توان اشاره کرد. از آنجاییکه انتظار می‌رود مدیران کاربران با تجربه باشند، افرادی که به دنبال کمک می‌گردند برای پرسش، دریافت اطلاعات و تجویزهای گوناگون به نزد آنها می‌روند. در کل، مدیرانی که اینگونه رفتار می‌کنند نقش بی‌طرف دارند و در مسائلی که در آن به دیگران کمک می‌کنند دخالت مستقیم ندارند.

خوب چه مواردی؟

[ویرایش]

نرم‌افزار ویکی قابلیتهای مهم محدود شده‌ای دارد. از آن قابلیت‌های محدود مدیران، به موارد اشاره شده در زیر دسترسی دارند.

صفحات محافظت شده

[ویرایش]
 • ویرایش صفحهٔ اصلی، و صفحات محافظت شدهٔ دیگر. در مورد صفحهٔ اصلی، شما می‌توانید پیشنهاد تغییرات خود را در بحث:صفحهٔ اصلی بیان کنید. صفحاتی هم که مورد حملات زیاد خرابکارانه یا درگیری ویرایشی واقع می‌شوند، متأسفانه نیاز به محافظت شدن پیدا می‌کنند.
 • محافظت کردن و یا خارج کردن صفحه‌ای از محافظت. اینکار فقط در مواقع اضطراری صورت می‌گیرد.

حذف و احیا

[ویرایش]
 • حذف صفحات و تاریخچهٔ آنها. در برخی موارد حذف تبدیل به یک موضوع فنی می‌شود، چراکه باید صفحهٔ تغییر مسیر حذف شود تا راه برای انتقال مقاله باز شود و یا اینکه صفحه‌ای که تاریخچه‌اش شکسته شده حذف شود و قسمتهای مختلف آن به هم چسبیده شوند. در بعضی موارد هم نیاز به حذف ویرایش‌های ناقض حق تکثیر از تاریخچهٔ مقاله پیدا می‌شود.
 • مشاهده و احیای صفحات حذف شده و تاریخچهٔ آنها.
 • حذف دائم تصاویر.

واگردانی

[ویرایش]
 • واگردانی سریع صفحات. تمام کاربران می‌توانند صفحات را به تاریخ قدیمی‌تر آن واگردانند. اما مدیران از یک ابزار خودکار برای راحتتر شدن مبارزه با خرابکاری کاربران ناشناس سود می‌برند.

پنهان کردن خرابکاری از صفحهٔ تغییرات اخیر

[ویرایش]
 • مدیران می‌توانند خرابکاریها را از صفحهٔ تغییرات اخیر حذف کنند.

بستن و بازکردن دسترسی

[ویرایش]
 • بستن دسترسی برای یک آدرس آی‌پی، گستره‌ای از آدرس‌های آی‌پی، و یا یک یا چند حساب کاربری برای مدتی محدود یا به طور نامحدود.
 • رفع محدودیت دسترسی اعمال شده طبق مورد بالا.

جهت اطلاع بیشتر درباره ضوابط محدود کردن دسترسی، به ویکی‌گفتاورد:قطع دسترسی بروید.

طراحی و ترجمهٔ رابط کاربر

[ویرایش]
 • مدیران قادر به تغییر کلمات رابط کاربری نرم‌افزار هستند. برای مثال «ویژه:همهٔ پیغام‌ها» و پیغامی که به کاربران بسته‌شده هنگام تلاش برای ویرایش صفحه نشان داده می‌شود (مدیاویکی:Blockedtext).
 • مدیران می‌توانند به تغییر سی‌اس‌اس (CSS) وبگاه در مدیاویکی:Monobook.css بپردازند.

امکانات دیگر

[ویرایش]

برخی کارهای دیگر هم که نیاز به دسترسی مدیریتی دارند به شرح زیر هستند:

 • انتقال رده‌ها و صفحه‌هایی که انتقال آنها قفل شده است.
 • مشاهدهٔ ویژه:Unwatchedpages برای مراقبت از صفحاتی که احتمال بروز خرابکاری در آنها بیشتر است.
 • مشاهدهٔ تاریخچهٔ صفحات حذف شده.