ویکی‌گفتاورد:حمله شخصی ممنوع

از ویکی‌گفتاورد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

— بزرگان دربارهٔ ایده‌ها بحث می‌کنند؛ انسان‌های معمولی دربارهٔ اتفاق‌ها، حقیران دربارهٔ آدم‌ها.

در هیچ‌کجای ویکی‌گفتاورد به کسی حملهٔ شخصی نکنید. راجع به مطلب نظر بدهید نه مشارکت‌کننده. حمله‌های شخصی هرگز به پیشبرد نظرتان کمک نخواهند کرد، به اجتماع ویکی‌گفتاورد ضرر می‌زنند و ممکن است کاربران را از مشارکت در پروژه دلسرد کنند.

سیاست‌ها و رهنمودهای ویکی‌گفتاورد
محتوایی
رفتاری
اجرایی

مکُنید![ویرایش]

هیچ عذر موجهی برای حملهٔ شخصی به مشارکت‌کنندگان دیگر وجود ندارد! پس چنین مکنید!

بسیاری از ویکی‌نویسان به محض مشاهدهٔ حملات شخصی توسط دیگران آن را حذف می‌کنند. گرچه این جزو سیاستها نیست اما غالباً هنگام مواجهه با هتک حرمت و ایذا کاری درست تلقی می‌شود. پیش آمده‌است که دسترسی کاربران به خاطر درگیری و حملات شخصی قطع شده‌است. به‌خصوص خلاصه‌ویرایش‌های هتاکانه بسیار وجههٔ بدی دارند.

منطقی بودن[ویرایش]

مشارکت‌کنندگان گوناگون ممکن است که بر سر مطالب مقاله‌ای توافق نداشته باشند. منطقاً اعضای هر یک از گروه‌های مخالفِ یکدیگر می‌خواهند دیدگاهشان را ابراز کنند. گنجاندن تمام این دیدگاه‌ها در یک مقالهٔ واحد باعث ایجاد مقاله‌ای بهتر و کمتر جانبدارانه می‌شود. فراموش مکنید که ما همه عضو یک اجتماعیم، همگی ویکی‌نویسیم.

نمونه‌ها[ویرایش]

بعضی مثالهای خاص (نه همهٔ صورتها) از حمله‌های شخصی از قرار زیرند:

 • تعریضهای تهمت‌آلود «فلانی شوت است». یا «فلانی ویرایشگر بدی است». این گونه عبارات در صورت تکرار به دفعات، زهرآگین بودن یا برخاستن از سوء نیت می‌توانند حملهٔ شخصی تلقی شوند.
 • تعریضهای منفی از نوع «من از تو بهترم»: مثل «کار و زندگی نداری»
 • انگها و تهمت‌های نژادپرستانه، جنسیتی، هوموفوبیک، ترنس‌فوبیک، مذهبی، قومیتی یا دیگر صفت‌ها. هیچگونه تهمت مذهبی‌ای مجاز نیست. حتی اگر مشارکت‌کننده واضحاً از پیروان کیش خاصی باشد.
 • دستاویز قرار دادن وابستگی شخصی به گروه یا کیشی برای نادیده گرفتن یا کاستن از اهمیت دیدگاه آن فرد. (فارغ از اینکه وابستگی‌اش به گروهی تندرو باشد یا نه)
 • ناسزاگویی به یکی از مشارکت‌کنندگان
  • تهدید به اقدام به اعمال قضایی-قانون
  • تهدید به مرگ
  • تهدید یا اقدام به اعمالی که ویراستاران ویکی‌گفتاورد را در معرض محاکمهٔ دینی یا قانونی (یا جز آن) توسط دولت یا کارکنان آن یا دیگران قرار می‌دهد. تخطیهایی از این نوع ممکن است منجر به قطع دسترسی برای مدتی طولانی شوند و هر مدیری حق دارد به مجرد برخورد با چنین مواردی اقدام کرده و دسترسی را قطع کنند. مدیرانی که دست به چنین اقدامی می‌زنند باید هیئت داوران ویکی‌گفتاورد یا جیمبو ویلز را به‌سرعت آگاه کرده و دلیل عمل خود را شرح دهند.
  • تهدید به اوتینگ کاربر دیگر

جایگزینها[ویرایش]

به جای این کار سعی کنید که:

 • راجع به واقعیات و شیوهٔ بیان آنها بحث کنید نه راجع به صفات اشخاص. این به این معنی نیست که باید با نفر دیگر توافق داشته باشید بلکه فقط قبول کنید که توافق ندارید.
 • هرگز دیدگاهی را به خاطر صاحب آن غیرمعتبر مخوانید.
 • اگر بیم آن می‌رود که مناقشه خیلی شخصی شود دنبالهٔ قضیه را از طریق ایمیل و در محیطی خصوصی‌تر پیگیری کنید.
 • ویکی‌گفتاورد:حل اختلاف را بخوانید.

چاره‌ها[ویرایش]

 • اگر مورد حمله قرارگرفتید از حمله‌کننده بخواهید که دست نگه دارد و او را به این صفحه راهنمایی کنید. اگر دست برنداشت از دستورالعملهای حل فصل مناقشات را پیروی کنید. همچنین اگر حمله به‌وضوح شخصی‌است گزینهٔ پاک‌کردن آن بر طبق رهنمود ویکی‌گفتاورد:حذف حمله‌های شخصی را در نظربگیرید. اما حواستان را جمع کنید که تعریفتان از حملهٔ شخصی بیش‌ازحد کلی و جامع نباشد و این کار را خیلی به دفعات تکرار نکنید. این جمله در یکی از هیأتهای داوری بیان گشته‌است:(نقل به مضمون)

رهنمود حذف حمله‌های شخصی و کاربرد آن بحث‌برانگیز است و بسیار مورد سوء استفاده قرارگرفته‌است و ممکن است اجماعی بر آن صورت نگرفته باشد. پس باید با دقت هرچه بیشتر مورد تأویل و تفسیر قرار گرفته و به ندرت استفاده شود. اگر دیدید که خیلی زیاد از این راهکار استفاده می‌کنید آنگاه باید تعریفاتان را حملهٔ شخصی مورد بررسی قرار دهید. هرگاه شک داشتید از دستورالعملهای حل و فصل مناقشات پیروی کنید. در موارد خیلی شدید می‌توان دسترسی حمله‌کننده را، بر اساس بند «اخلال» در سیاست قطع دسترسی، قطع کرد. هرچند که این عمل تقریباً همیشه بحث‌برانگیز است. حمله‌های شخصی باید به ویکی‌گفتاورد:درخواست مداخله در حمله‌های شخصی گزارش شود. اگر اعتراض یا پیشنهادی در مورد این سیاست دارید در صفحهٔ بحث مطرح کنید.

تصوری گمراهانه: «فِتاده را پای زدن»[ویرایش]

نکته: بعضی از ویکی‌نویسان چندان محبوب نیستند. شاید به خاطر اینکه در گذشته کارهای گستاخانه یا احمقانه‌ای از ایشان سر زده‌است. این کاربران ممکن است پیش‌تر توسط هیئت داوران تنبیه شده باشند. ممکن است گمان رود که ایشان آماج مناسبی برای حمله‌های شخصی هستند. این تصور گمراهانه‌است. افراد اشتباه می‌کنند و معمولاً از اشتباهشان عبرت گرفته و مشی خود را تغییر می‌دهند. قانون «حمله‌های شخصی ممنوع» شامل حال تمام کاربران با هر تاریخچه و پس‌زمینه‌ای می‌شود. اینکه دیگران راجع به ایشان چه می‌اندیشند اهمیتی ندارد.

روحیه اجتماعی و کارجمعی[ویرایش]

این مسئولیت شماست که در ایجاد و حفظ جوی مثبت در ویکی‌گفتاورد بکوشید. حمله‌های شخصی به هر کاربری، با هر رفتاری که از او سرزده باشد، خلاف این روحیه‌است.

تبعات[ویرایش]

به خاطر بسپارید که مناقشات صورت‌گرفته در صفحات بحث توسط تمام کاربران اینترنت قابل مشاهده‌است. طرز رفتار شما در ویکی‌گفتاورد در تصویر شما و ویکی‌گفتاورد تأثیر می‌گذارد. خونسردی خود را حفظ کنید.

در موارد شدید حتی یک حمله شخصی پیش پاافتاده هم ممکن است به قطع دسترسی منجر شود. تهدیدات قانونی، تهدید به مرگ و موارد مشابه ممکن به بسته شدن دسترسی بدون اخطار بینجامد.

بستن دسترسی در پی حمله‌های شخصی[ویرایش]

 • حمله‌های شخصی شدید، یا مواردی که بر اساس نژاد، مذهب، ملیت و یا هویت جنسی یک ویرایشگر باشند، معمولاً شروعی برای یک بسته شدن سریع و نامحدود هستند تا زمانی که کاربر حرف خود را پس بگیرد.
 • حمله‌های شخصی کوچکتر معمولاً با یک اخطار شروع می‌شوند. اگر اخطارها اثری نداشته و حملات شخصی ادامه پیدا کنند، ممکن است منجر به بسته شدن طولانی‌تر گردد که معمولاً از ۲۴ ساعت شروع می‌شود.