واروژ کریم‌مسیحی

از ویکی‌گفتاورد

واروژ کریم‌مسیحی (۲۴ مارس ۱۹۵۲) (۴ فروردین ۱۳۳۱) کارگردان و فیلمنامه‌نویس ایرانی است. زادهٔ اراک و ارمنی، دیپلم‌گرفتهٔ دبیرستان و با تحصیلات عالی پزشکی؛ از سال ۱۹۷۲م/۱۳۵۱ش به سینما درآمد، نخست به دستیاری کارگردانی، سپس به فیلمنامه‌نویسی، تدوینگری و کارگردانی روی آورد و جوایز بسیاری برد.[۱]

گفتاوردها[ویرایش]

  • اینکه سینما را به کدام سمت برده‌اند و الان مخاطب چه می‌خواهد، این موضوع، مسئله من نیست. من به یک معیاری معتقدم و فکر می‌کنم سینمای ما باید در آن جهت حرکت کند. این مسیر هم این است که ما به اندازه توانی که داریم، باید بتوانیم فیلم خوب بسازیم. این‌که فیلمی بیاید و بفروشد و من هم به سمت ساخت آن نوع فیلم‌ها بروم اصلاً مسئله من نیست. اما در این سال‌ها من هم مانند بسیاری از مردم عادی از فیلم‌های شبکه قاچاق استفاده می‌کردم و با سینمای روز دنیا آشنا می‌شدم. من سینما را دوست دارم.
  • وقتی سینما را جدی می‌گیریم، شخصیت‌ها جدی می‌شوند و همه آنها برای خود شناسنامه‌دار می‌شوند و در هر بار تماشا یکی از آنها به چشم می‌آید.
  • هیچ فیلمسازی نمی‌تواند بگوید من نابغه‌ام و با نبوغ فیلم می‌سازم. باید دانش این کار را هم در کنار نبوغ داشت. استادانی هستند که در فرنگ تحصیل کرده‌اند اما وقتی پشت دوربین قرار می‌گیرند، گند می‌زنند. شما باید هم سواد داشته باشید و هم غریزه. اینها که با هم جمع شوند، کیفیت فیلم شکل می‌گیرد. هیچ‌کس نمی‌تواند همین‌طوری کارگردان شود. باید یک چیزهایی داشته باشد. سینما هم یک چیزی شبیه نقاشی است. اگر تمرین نکنی و فکر را گسترش ندهی در همان حد می‌مانی. حتماً نوابغی بوده‌اند که نیامده‌اند و اگر می‌آمدند اتفاق‌های خیلی بزرگ‌تری در سینما رخ می‌داد.
  • «من کمتر از اونم که پیامی بدم»؛ جوابی کلیشه‌ای به سؤالی کلیشه‌ای.
    • ۶ اکتبر ۲۰۰۹/ ۴ فروردین ۱۳۹۷؛ مصاحبه با «جام جم آنلاین»[۲]

منابع[ویرایش]

  1. امید، جمال. فرهنگ سینمای ایران. تهران: نگاه، ۱۳۷۷ش-۱۹۹۸م. ۳۵۴. شابک ‎۹۶۴۶۱۷۴۸۹۲. 
  2. «فیلمی با اقتباس از هملت». جام جم آنلاین، ۱۴ مهر ۱۳۸۸. بایگانی‌شده از نسخهٔ اصلی در ۳۱ مه ۲۰۲۲. 

پیوند به بیرون[ویرایش]

ویکی‌پدیا مقاله‌ای دربارهٔ