هرمز وحید

از ویکی‌گفتاورد

هرمز وحید (۸ نوامبر ۱۹۲۸، تهران - ۲۵ نوامبر ۱۹۹۹، تهران) گرافیست و از پیشگامان کتاب‌آرایی و مدیریت تولید هنری کتاب در ایران بود.

گفتاوردها دربارهٔ او[ویرایش]

  • «هرمز وحید با اینکه هیچ مطالعه‌ای در مورد لی‌آت و صفحه‌بندی و طرح روی جلد کتاب نداشت بر اثر ممارست و چاپ کتاب‌های مختلف و نظارت بر آنها توانست شایستگی و استعداد خود را در این زمینه نشان دهد. مسئولیت لی‌آت و نقاشی و تصویرگری همه کتاب‌های مؤسسه با او بود. از کارهای مهم او لی‌آت و مونتاژ فیلم‌های کتاب تخت جمشید اثر اریش اشمیت باستان‌شناس شهیر آلمانی بود که منتهای سعی و کوشش و هنر خود را به کار برده بود و امیرکبیر آن را منتشر کرد و دیگری دایرهالمعارف فارسی، که پس از انتشار جلد اول، ادامه چاپ آن بعدها به انتشارات امیرکبیر واگذار شد. لی‌آت و انتخاب حروف و صفحه‌بندی تاریخ علم جرج سارتن که زنده‌یاد احمد آرام ترجمه کرده بود از کارهای هرمز وحید بود، این کتاب را هم امیرکبیر منتشر کرد و برنده جایزه سلطنتی هم شد.»
  • «هرمز وحید در عمر کوتاهش نظارت و لی‌آت بیش از هزار جلد کتاب را انجام داد، از جمله تمامی کتاب‌های شرکت سهامی جیبی که در قطع‌های مختلف چاپ می‌شد. هرمز وحید بسیار جوان بود که در اوایل تأسیس مؤسسه فرانکلین با او آشنا شدم. همسرش خانم پری صدر خواهر نصرت‌الله خان امینی شهردار دکتر مصدق بود.»
  • «زنده‌یاد وحید قامتی متوسط با چهره‌ای سفید و مهربان و ریش زیر چانه داشت. وسواس زیاد او در کار، همان‌طور که معمول کسانی است که می‌خواهند یک اثر خوب و یا یک کار نو و ابتکاری به‌وجود بیاورند، باعث می‌شد که بعضی‌ها او را به بدقولی متهم کنند؛ من خودم شاهد برخوردهای او با همایون بودم، ولی هرمز در مقابل خشم همایون همیشه خونسردی و تبسم مخصوص خود را حفظ می‌کرد. همایون هم در دل می‌دانست که وحید وسواس دارد و قلباً از او راضی بود. هرمز وحید از چهره‌های شاخص هنر چاپ و لی‌آت و آرایش کتاب در ایران بود، او عاشق کتاب و هنر خود بود و تا آخرین روزهای زندگی، دمی از تلاش بازنماند.»

منابع[ویرایش]

ویکی‌پدیا مقاله‌ای دربارهٔ
  1. ۱٫۰ ۱٫۱ ۱٫۲ عبدالرحیم جعفری، «دررثای همایون صنعتی زاده»، مجلهٔ بخارا، مهر و دی ۱۳۸۸، شمارهٔ ۷۲ و ۷۳، صص ۴۵۳–۴۷۴.