نیمی از یک خورشید زرد

از ویکی‌گفتاورد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

نیمهٔ یک خورشید طلایی (به انگلیسی: Half of a Yellow Sun) نیمی از یک خورشید زرد نام رمانی نوشته چیماماندا نگوزی آدیچی نویسنده نیجریه‌ای است. او با نوشتن این رمان در سال ۲۰۰۷ جایزه اورنج را برد.

گفتاوردها[ویرایش]

  • «اولانا برای شان در مورد پرچم بیافرا صحبت کرد. آن‌ها روی قطعات چوب زیر نور آفتاب ضعیف صبحگاهی که از حفره ای که قبلاً سقف کلاس بود به درون می‌تابید نشسته بودند. او پرچم پارچه ای اودنیگبو را باز کرد و برای شان توضیح داد که هر یک از علامات روی آنچه چیزی را بیان می‌کنند. رنگ قرمز، نماد خون خواهران و برادران آن‌ها بود که در شمال، قتل‌عام شده بودند. سیاه، نماد سوگواری برای آن‌ها بود و سبز، نماد شکوفایی ای که بالاخره نصیب بیافرا خواهد شد، و بالاخره نیمهٔ یک خورشید طلایی نماد آیندهٔ پرشکوه شان بود.»[۱]
  • «ارباب کمی خل بود. او سال‌های درازی را به خواندن کتاب در آن سوی دریاها گذرانده بود، در اتاق کارش با خودش حرف می‌زد، جواب سلام کسی را نمی‌داد، و خیلی هم پشمالو بود. این‌ها را عمهٔ اوگوو، در باریکه راه منتهی به دانشگاه، با صدایی آهسته به او گفت: «اما مرد خوبیه.» و بعد اضافه کرد: «تا وقتی کارت رو خوب انجام بدی، خوراک خوبی هم می‌خوری، هر روز خوراک گوشت گیرت می آد.» حرفش را قطع کرد تا تف کند، بزاق با صدایی مکنده از دهانش خارج شد و روی چمن‌ها افتاد.»
  • «اوگوو باورش نمی‌شد که کسی، حتی این اربابی که قرار بود برای خدمت در خانه اش زندگی کند، هر روز گوشت بخورد. اما از آن جا که وجودش لبریز از امید و آرزو بود و فکرش مشغول تجسم زندگی ای تازه دور از دهکده اش، با حرف‌های عمه اش مخالفتی نشان نداد. آن دو از وقتی در ترمینال از کامیون پیاده شده بودند، داشتند پیاده می‌رفتند.»

منابع[ویرایش]

Wikipedia-logo-fa.png
ویکی‌پدیا مقاله‌ای دربارهٔ
  1. چیماماندا نگوزی آدیچی، نیمهٔ یک خورشید طلایی، ترجمهٔ ناهید تبریزی سلامی، نشر چشمه، ۱۳۸۸.