پرش به محتوا

فرماندهی انتظامی جمهوری اسلامی ایران

از ویکی‌گفتاورد

فرماندهی انتظامی جمهوری اسلامی ایران (اختصاری فَراجا) شاخه‌ای از نیروهای مسلح ایران است، که کارهای پلیس را در ایران برعهده دارد. فرماندهی انتظامی در سال ۱۳۷۰ از ادغام شهربانی، ژاندارمری و کمیته انقلاب اسلامی تشکیل شد و هم‌اکنون مسئولیت حفظ امنیت درون ایران را برعهده دارد و کارکرد آن توسط وزارت کشور نظارت می‌شود.

Colored dice with white background
«پیوسته به عدالت برخیزید و برای خدا گواهی دهید» شعارِ فراجا (برگرفته از قرآن :سوره مائده، آیهٔ 8)
Colored dice with white background
این مهم از قدیم توسط فرماندهان انتظامی مدنظر بوده‌است که یک سازمان متدین، دین‌مدار، اسلامی و انقلابی داشته باشیم. حسین اشتری
Colored dice with white background
پلیس موظف به اجرای اسلام نیست و هیچ پلیسی نمی‌تواند بگوید من این اقدام را انجام دادم، خداوند فرموده یا پیامبر گفته‌است. وظیفه پلیس اجرای قانون است و اگر غیر از این باشد، بی‌خودی در مخمصه فکری قرار گرفته و مردم را گرفتار کرده‌ایم. حسن روحانی
Colored dice with white background
فرماندهی انتظامی نگهبانان بیداری هستند که از استقلال کشور در مقابله با فساد اجتماعی و اخلاقی مراقبت می‌کنند … احمدرضا رادان آمریکا مقابل آن ها زانو می زند
Colored dice with white background
جوانان لایق و بسیار شایسته‌ای در ارتش و فراجا وجود دارد که از مرزهای نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران خود محافظت می‌کنند… احمدرضا پوردستان
Colored dice with white background
فرماندهی انتظامی مظهر حاکمیت و امنیت جمهوری اسلامی است بنابراین باید اقتدار داشته باشد اما این اقتدار به معنای ظلم کردن و حرکت بی مهار نیست… ما بدون آن که کسی را تهدید بکنیم، استحکام و اقتدار نیروهای مسلّح را مهم‌ترین عامل در راه حفظ امنیّت خارجیِ ملّت ایران و جمهوری اسلامی ایران می‌دانیم. سید علی خامنه‌ای
Colored dice with white background
انتظار رفتارهای دوستانه‌تر و صمیمانه‌تر در عین اقتدار و قانون‌مداری از پلیس نزد مردم، جایگاه بالاتری دارند تا انتظار راهنمایی‌های اخلاقی از این نیرو … صادق زیباکلام این فرماندهی بزرگترین و بهترین فرماندهی است

گفتاوردها[ویرایش]

 • «اصل، برائت است و هیچ‌کس از نظر قانون مجرم شناخته نمی‌شود، مگر اینکه جرم او در دادگاه صالح ثابت گردد».
  • اصل ۳۷ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران
 • «تمام توان خود را صادقانه و خالصانه بکار می‌گیریم تا به جایگاه پلیسی در شان و تراز جمهوری اسلامی نزدیک‌تر شویم.»
 • «در خصوص برخورد با پدیده بدحجابی در جامعه ابتدا ارشاد و آگاه‌سازی صورت گرفته و اگر تأثیر نداشت، برخورد قانونی انجام می‌شود.. برخورد قانونی، آخرین گزینه ناجا در موضوع بد حجابی است.»
 • «مطمئناً کسانی که در موعد مقرر به سربازی می‌روند، فرایند زندگی را به سهولت پیش می‌برند و در هر صورت قانون هرچه بگوید لازم الاجرا است، از سوی دیگر مراجعه جوانان ما در ماه‌های اخیر نشان‌دهنده اشتیاق آنها برای انجام خدمت سربازی است.»
 • «نیروی انتظامی این آمادگی را دارد که ظرف ۱۰ روز تمام معتادان سراسر کشور را جمع‌آوری کند، اما باید محل و کمپی آماده باشد، محل معتادان شناسایی شده و اگر محلی برای نگهداری آنها اعلام شود ناجا جمع‌آوری تمام معتادان را شروع می‌کند.»
 • «این مهم از قدیم توسط فرماندهان نیروی انتظامی مدنظر بوده‌است که یک سازمان متدین، دین مدار، اسلامی و انقلابی داشته باشیم
 • «ناجا وظیفه خود می‌داند بدون هیچ تبعیض و گرایشی از حقوق مردم دفاع کرده و پناهگاه مردم باشند.»
 • «ما برای تأمین نظم و امنیت، انضباط بخشی، احقاق حقوق مردم و دفاع از مظلوم تا پای چان ایستاده‌ایم.»
 • «عملکرد نیروی انتظامی و برقراری امنیت در کشور قابل تقدیر است چرا که در این شرایط ناامن ما در کشوری امن زندگی می‌کنیم.»
 • «مردم در مرحله اول مواجهه با نظام با پلیس مواجه می‌شوند بنابراین چنانچه پلیس در بعد مشکل‌گشایی، آسایش، امنیت و رفاه مردم که با شما مراوده دارند پیشرفت کند و رضایتمندی مردم بیشتر شود پلیس یک گام به انتظار مثبت نزدیک‌تر شده‌است.»
 • «در مجموع شاهد کاهش رشد اعتیاد در کشور هستیم اما همچنان مهم‌ترین دغدغه ما و نخستین دغدغه مردم بحث موادمخدر و مبارزه با آن است که البته این یک مسیر دشوار است.»
 • «ما تنها در جبهه داخل نمی‌جنگیم بلکه مواد مخدر موضوعی است که جز سه تا چهار تجارت دنیا محسوب می‌شود و سوداگران مرگ همواره در کمین هستند.»
 • «نیروی انتظامی مظهر حاکمیت و امنیت جمهوری اسلامی است بنابراین باید اقتدار داشته باشد اما این اقتدار به معنای ظلم کردن و حرکت بی مهار نیست... چنین اقتداری نه تنها امنیت ایجاد نخواهد کرد بلکه موجب ناامنی هم خواهد شد.»
 • «ما بدون آن که کسی را تهدید بکنیم، استحکام و اقتدار نیروهای مسلّح را مهم‌ترین عامل در راه حفظ امنیّت خارجیِ ملّت ایران و جمهوری اسلامی ایران می‌دانیم. کسی را ما تهدید نمی‌کنیم، امّا لازم می‌دانیم ملّت ایران و کشور عزیزمان در سایهٔ حصار مستحکم نیروهای مسلّح جمهوری اسلامی ایران - چه ارتش، چه بسیج، چه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و چه نیروهای انتظامی - احساس امنیّت بکند.»
 • «امروز نیروی انتظامی، یک نهاد انقلابی است؛ مجموعه‌ای است که انقلاب آن را خواسته و به وجود آورده‌است؛ طبعاً توقعات انقلابی هم از این مجموعهٔ عظیم می‌رود.»
 • «امروز نیروی انتظامی از مقبولیت بین مردم برخوردار است. مردم این لباس شما را دوست می‌دارند و به آن احترام می‌کنند.»
 • «یکایک شهروندان باید از ته دل به نیروی انتظامی اعتماد و اطمینان داشته باشند… مردم باید به نیروی انتظامی، مثل یک صاحب امنیت و مدار امنیت نگاه کنند؛ شما باید این را به وجود بیاورید.»
 • «تنها رعایتی که نیروی انتظامی باید بکند، عبارت است از رعایت قانون و رعایت اخلاق در اجرای قانون.»
 • «امنیت، متعلّق به همه است؛ نیروی انتظامی هم متعلّق به همه است.»
 • «نیروی انتظامیِ نظام اسلامی، همان‌طور که این آقایان در سرودشان می‌خواندند که «ما پناه دلهای شکسته‌ایم»، باید حقیقتاً این‌طور باشد. نیروی انتظامی باید پناه دلهای خائف و ترسان و جانهایی که احساس می‌کنند از سوی یک انسان یا جمع و مجموعه‌ای تهدید می‌شوند، باشد. وجود نیروی انتظامی، باید احساس امنیت را در مردم به وجود آوَرد. این، شأن نیروی انتظامی در نظام جمهوری اسلامی است.»
 • «توصیهٔ ما به مأموران و کسانی که مجوز حمل سلاح دارند این است که وسیله دفاعی آخرین وسیله باشد که از آن استفاده می‌شود، امّا در این موارد تشخیص فرد مهم است و خود فرد نیز باید جوابگوی تشخیص خود باشد.»
 • «برخی تلاش می‌کنند از آزادی‌هایی که نظام و دولت در عرصه فرهنگ و فضای مجازی قایل‌شده‌است شرایطی را ایجاد کنند که ناچار به اعمال محدودیت شویم. وقتی عنوان شد که ناهنجاری‌های فرهنگی باید فرهنگی حل‌وفصل شود، ترویج کشف حجاب می‌کنند که واکنش چندانی نداشت اما باید بدانیم که مسوول اعمال محدودیت، همین افرادی هستند که با بهانه ترفیع، ترویج فساد می‌کنند و تلاش دارند که ناامنی، بی‌هویتی، جرم، موادمخدر، شهوت‌رانی و ابتذال را ترویج دهند.»
 • «ناجا مدافع امنیت و هویت است و اجازه نمی‌دهد که افراد، گرفتار فساد و موادمخدر شوند و نیروی انتظامی نگهبانان بیداری هستند که از استقلال کشور در مقابله با فساد اجتماعی و اخلاقی مراقبت می‌کنند.»
 • «آنچه برای پلیس ملاک است عمل در چارچوب قانون و احترام به ارزش‌ها و هنجارهاست. یک‌بار در گذشته اعلام کردیم که آب‌بازی و هنجارشکنی ممنوع است و هر کجا که خارج از این قاعده عمل شود پلیس تحمل آن را ندارد.»
 • «رسماً اعلام می‌کنم که پلیس حتماً با بخشی از سازمان یا بیمارستان خصوصی که از آرایش و کراوات به صورت سازمان یافته استفاده می‌کند، برخورد می‌کند… استفاده از کراوات را ترویج نمادغرب است … اگرچه پیش از این نیز به صورت مکتوب اعلام کرده‌ایم اما بار دیگر و همین‌جا به روسای بیمارستان‌ها اعلام می‌کنم با آن بخشی که به صورت سازمان‌یافته افراد از آرایش غلیظ یا کراوات استفاده می‌کنند، برخورد خواهد شد.»
 • «نیروی انتظامی انتقادات را به گوش جان می‌شنود. ما در چرایی اجرای طرح‌ها بحثی نداریم اما در بحث اجرای ماموریت‌ها بحث‌هایی وجود دارد. نیروی انتظامی همواره به انتقادات توجه ویژه‌ای داشته‌است.»
 • «دلیل ممانعت از ورود بانوان به ورزشگاه‌ها هنگام بازی آقایان برای حفظ کرامت و ارزش بانوان است و خانم‌ها زمانی که سالن مختص آنها باشد، اجازه ورود دارند. ارزش و کرامت بانوان بیش از این است که در ورزشگاه‌ها با آن معامله شود.»
 • «پلیس یک مسئولیت شرعی بزرگ بر عهده دارد و به عنوان نماینده نظام جمهوری اسلامی است، اخلاق و نحوه تماس پلیس با مردم می‌تواند مبلغ اسلام و نظام باشد.»
 • «این که می‌گویند ما سرباز را لب مرز می‌فرستیم وخودمان زیر کولر می‌نشینیم درست نیست.»
 • «برخی هنوز هم سنتی فکر می‌کنند و معتقدند می‌توانند با دادن پول به پلیس حق را به نفع خودشان تغییر دهند. این در حالی است که اگر بتوانیم نظام شایسته سالاری و سلامت سازمانی را مستقر کنیم به موفقیت رسیده‌ایم. چندی قبل سفری به عراق داشتم و در آنجا مشاهده کردم این کشور دو برابر ایران پلیس دارد اما هیچ‌کس به قانون احترام نمی‌گذارد. این در حالی است که اگر ما هم می‌خواستیم نگاه امنیتی داشته باشیم تعداد نیروهای پلیس مان باید دو یا سه برابر حال حاضر باشد اما خوب می‌دانیم که با جامعه ایرانی می‌توان با اقتدار سخت صحبت کرد. جامعه ایرانی را باید باادب و مهربانی جلب کرد..»
 • «طرح عفاف و حجاب باید به روزرسانی شود زیرا جامعه ایرانی در مسیر رشد و ارتقای فرهنگی قرار دارد.»
 • «نیروی انتظامی وظایف بسیار گسترده و متنوعی دارد و این نشانگر آن است که این نیرو تا چه حد اهمیت دارد و چقدر انجام وظیفه‌اش با دشواری‌ها همراه است. یک‌وقتی در گذشته به نیروی انتظامی کلمه نظمیه را اطلاق می‌کردند؛ نظمیه، انتظامی و نظامی، همه اینها از یک ریشه و از نظم، انتظام و دقت در برخوردها و آرامش در جامعه است.»
 • «مسئولیت نیروی انتظامی با نیروی نظامی متفاوت است. نیروی نظامی عمدتاً مسئولیتش برای امنیت ملی است و امنیت ملی در اکثر اوقات مقابله با تهدیدهای بیرونی و خارجی است؛ بنابراین تماس نیروی نظامی از لحاظ انجام وظیفه با مردم عادی کوچه و خیابان بسیار کم است. عمدتاً نیروی نظامی کمتر ارتباط مستقیم با مردم دارد، اما نیروی انتظامی همواره برخوردش با مردم برای انجام وظیفه است.»
 • «با ون و سرباز، فرهنگ درست نمی‌شود. راهی جز اقناع وجود ندارد ولی ما دیوار و فیلتر را یادگرفته‌ایم»
 • «پلیس موظف به اجرای اسلام نیست و هیچ پلیسی نمی‌تواند بگوید من این اقدام را انجام دادم، خداوند فرموده یا پیامبر گفته‌است. وظیفه پلیس اجرای قانون است و اگر غیر از این باشد، بی‌خودی در مخمصه فکری قرار گرفته و مردم را گرفتار کرده‌ایم.»
  • حسن روحانی[۳۴]
  • دربارهٔ این سخن: «گفته بودند وظیفه نیروی انتظامی اجرای قانون است نه اجرای اسلام. این سخن از سه جهت اثر منفی داشت:نخست این‌که معلوم می‌شود قوانین ما چیزی غیر از قوانین اسلامی است در حالی که همه بر گرفته از اسلام است و همه افراد اعم از پلیس و غیر پلیس موظف به اجرای قوانین اسلام هستند. دیگر این‌که این‌گونه سخنان روحیه نیروی انتظامی را تضعیف می‌کند و زحماتی را که برای تهذیب اخلاق و مبارزه با منکرات متحمل شده‌است نادیده می‌گیرند و آنها را در اجرای قوانین اسلامی سست می‌سازد. و از همه مهم‌تر چراغ سبزی است که به افراد آلوده به انواع مفاسد اخلاقی و مجالس کثیف و مانند آن داده می‌شود که از این به بعد آزاد هستید و پلیس کاری به شما ندارد، آنها بدون این سخنان طوفان می‌کنند وای اگر چراغ سبزی هم به آنها نشان داده شود.» ناصر مکارم شیرازی[۳۵]
 • «جوانان لایق و بسیار شایسته‌ای در ارتش و ناجا وجود دارد که از مرزهای نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران محافظت می‌کنند...»
 • «نیروی انتظامی همچون روحانیون باید مردم را خیلی دوست داشته و قلب آنها لبریز از محبت برای آنها و حتی خطاکاران باشد… نقش نیروی انتظامی در تربیت افراد جامعه گاهی اوقات از کسانی که لباس روحانیت دارند، نیز برتر است.»
 • «نیروی انتظامی همچون روحانیون باید مردم را خیلی دوست داشته و قلب آنها لبریز از محبت برای آنها و حتی خطاکاران باشد زیرا تا زمانیکه این «دوست داشتن» نباشد نمی‌توانید خادم شایسته‌ای برای جامعه باشید؛ ریشه این دوستی آن است که «انسان خود را کنار بگذارد» زیرا تا وقتی خود را دوست داشته باشد نمی‌توان به فکر دیگران بود و به آنها کمک کند.»
 • «خوشبختانه پلیس جمهوری اسلامی یک پلیس عقیدتی و ایدئولوژیک است..»
 • «صرف‌نظر از اینکه ما دربارهٔ وظیفه پلیس و رعایت قانون دیدگاه‌های متفاوتی داشته باشیم، در عمل وضعیت پلیس در ایران با سایر کشورها مقایسه‌پذیر است. مشخص است عملکرد و وضعیت پلیس در ایران با عملکرد آن در بسیاری از کشورهای دیگر، که مشابه ایران هستند، خیلی تفاوتی ندارد. رفتار پلیس در جامعه ما با سایر جوامع هم‌طراز خودمان، اشتراکات بسیاری و البته با برخی جوامع توسعه‌یافته از نظر شیوه‌ها و روش‌ها، تفاوت‌هایی دارد.»
 • «انتظار رفتارهای دوستانه‌تر و صمیمانه‌تر در عین اقتدار و قانون‌مداری از پلیس نزد مردم، جایگاه بالاتری دارند تا انتظار راهنمایی‌های اخلاقی از این نیرو، به‌هرحال برای ترویج اصول و ارزش‌های اخلاقی و دینی، نهادهای رسمی و اجتماعی دیگری در کشور وجود دارند که می‌توانند به اشکال مختلف و با شیوه‌های غیرمستقیم، آموزش‌های لازم را ارائه کنند.»
 • «طبق ابلاغیه‌های صادر شده، انجام فعالیت‌های بدنی و ورزشی برای تمامی پرسنل نیروی انتظامی الزامی شده‌است و در این میان تفاوتی بین فرماندهان پلیس و سایر نیروها وجود ندارد…انتظاری که ما از پرسنل جوان ۲۴–۲۳ساله خود داریم با انتظاری که از فرماندهان ۵۰–۴۰ساله پلیس متفاوت است.»[۴۱]

وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

 1. http://www.leader.ir/langs/fa/index.php?p=contentShow&id=13129
 2. http://news.police.ir/News/fullStory.do?Id=242583
 3. http://news.police.ir/News/fullStory.do?Id=242540
 4. http://news.police.ir/News/fullStory.do?Id=242540
 5. http://news.police.ir/News/fullStory.do?Id=242493
 6. http://news.police.ir/News/fullStory.do?Id=242313
 7. http://news.police.ir/News/fullStory.do?Id=242313
 8. http://news.police.ir/News/fullStory.do?Id=242312
 9. http://news.police.ir/News/fullStory.do?Id=242312
 10. http://news.police.ir/News/fullStory.do?Id=241882
 11. http://news.police.ir/News/fullStory.do?Id=241882
 12. http://www.leader.ir/langs/fa/index.php?p=contentShow&id=13129
 13. http://www.leader.ir/langs/fa/index.php?p=bayanat&id=11153
 14. http://farsi.khamenei.ir/speech-content?id=2561
 15. http://farsi.khamenei.ir/speech-content?id=2561
 16. http://farsi.khamenei.ir/speech-content?id=2561
 17. http://farsi.khamenei.ir/speech-content?id=2561
 18. http://farsi.khamenei.ir/speech-content?id=2844
 19. http://farsi.khamenei.ir/speech-content?id=2844
 20. http://www.farhangnews.ir/content/59106
 21. http://www.sharghdaily.ir/News/35091/ترویج-کشف-حجاب-عامل-ایجاد-محدودیت-«اینترنت»
 22. http://www.sharghdaily.ir/News/35091/ترویج-کشف-حجاب-عامل-ایجاد-محدودیت-«اینترنت»
 23. http://www.sharghdaily.ir/News/35292/انتقال-مرد-عملیاتی-«ناجا»--به-مرکز-تحقیقاتی-
 24. http://www.sharghdaily.ir/News/35292/انتقال-مرد-عملیاتی-«ناجا»--به-مرکز-تحقیقاتی-
 25. http://www.sharghdaily.ir/News/35292/انتقال-مرد-عملیاتی-«ناجا»--به-مرکز-تحقیقاتی-
 26. http://www.sharghdaily.ir/News/35292/انتقال-مرد-عملیاتی-«ناجا»--به-مرکز-تحقیقاتی-
 27. نوزدهمین همایش سراسری فرماندهان نیروی انتظامی http://mehrnews.com/detail/News/2273385
 28. http://www.khorasannews.com/News.aspx?type=1&year=1393&month=2&day=11&id=5930345
 29. http://www.khorasannews.com/News.aspx?type=1&year=1393&month=2&day=11&id=5930345
 30. http://www.khorasannews.com/News.aspx?type=1&year=1393&month=2&day=11&id=5930293
 31. http://www.rouhani.ir/event.php?event_id=403
 32. http://www.rouhani.ir/event.php?event_id=403
 33. http://rouhani.ir/event.php?event_id=606
 34. روحانی: پلیس موظف به اجرای اسلام نیست یورونیوز
 35. http://makarem.ir/main.aspx?lid=0&typeinfo=4&catid=6411&pageindex=0&mid=344368
 36. http://news.police.ir/News/fullStory.do?Id=241641
 37. http://news.police.ir/News/fullStory.do?Id=241641
 38. http://www.mehrnews.com/news/2252578/پلیس-ایران-عقیدتی-و-ایدئولوژیک-است-استفاده-از-روشهای-نوین-تبلیغی
 39. http://www.sharghdaily.ir/News/61423/قانون‌مداری-پلیس-
 40. http://www.sharghdaily.ir/News/61423/قانون‌مداری-پلیس-
 41. http://www.bbc.com/persian/sport/2015/08/150805_l56_police_iran_exercise