پرش به محتوا

نورالله نجفی اصفهانی

از ویکی‌گفتاورد

محمدمهدی نجفی اصفهانی (۱۲۳۸ خورشیدی - ۱۳۰۶ خورشیدی اصفهان) معروف به نورالله نجفی اصفهانی ملقب به ثقةالاسلام نویسنده رساله مقیم و مسافر است.

گفتاورد

[ویرایش]

سخنرانى حاج آقا نوراللّه در جلسه ۷ صفر سنه ۱۳۲۶ قمرى انجمن مقدس ملى اصفهان در مورد سربازان پناهنده به قنسولگرى روس، خطاب به صاحب منصبان قشون : «از اشخاصى كه مثل اين چند نفر سرباز جديد بيشرف كه به قونسولگرى روس پناه برده‏اند دورى كنيد. امروز مى‏توان گفت كه رفتن اين بى‏غيرتها به حمام مسلمين اشكال دارد.خداوند خودش جزاى اينها را بدهد.


اعلامیه ۵ ماده ای

مقیم و مسافر: وقتی بنای سلطنت بر استبداد شد، تمام افراد به استبداد رفتار می نمایند. گاه می شود که استبداد کدخدای ده از استبداد سلطان زیادتر است.

«چون دیدیم که اختلاف فرقه‌های پنج‌گانه مسلمین (اختلافاتی که مربوط به اصول دیانت نیست) موجب انحطاط دول اسلام و استیلای خارجیان شده‌ است، به جهت حفظ کلمه جامع دینیه و دفاع از شریعت محمدیه، فتاوای مجتهدین عظام، که روسای شیعه جعفریه هستند، و مجتهدین اهل سنت، اتفاق نموده بر وجوب تمسک به حبل اسلام… اتفاق شد بر وجوب اتحاد تمام مسلمین در حفظ بیضه اسلام و نگهداری جمع مملکت های اسلامی از تشبهات دول بیگانه و حمله‌های سلطنت های صلیبیه، متحد شد رای جمیعا برای حفظ حوزه اسلامیه بر این که تمام قوت و نفوذ خود را براین خصوص مبذول داریم و از هیچ‌گونه اقدامی که مقتضی است فروگذار نکنیم… چنانچه حق تعالی فرموده اشدّاء علی الکفار رحماء بینهم و متذکر می سازیم عامه مسلمانان را به برادری که خداوند بین تمام مومنین بست و اعلان می کنیم وجوب اجتناب از چیزهایی که موجب نفاق و شقاق است…» آیت‌الله نورالله نجفی اصفهانی، آخوند خراسانی، سید اسماعیل صدر، شیخ‌الشریعه اصفهانی و شیخ عبدالله مازندرانی از امضاکنندگان این بیانیه بودند.[۱]

علاميه حاج آقانوراللّه خطاب به مردم برای تأسيس مريضخانه

[ویرایش]

«عرض می شود بحمداللّه والمنّه ميامن خاص و توجهات شامله بلااختصاص حضرت امام عصر(عج) که اسلاميان را پناه و مناص است. از عموم اهالي مملکت از عوام و خواص بر اثر يک جهتی و اتحاد و خواهش بی غرضی هويدا و بينا گشته. آثار ترقی و تربيت از وجنات و حالشان پيدا و انوار تمدن از ناحيه مدنيتشان ظاهر و هويدا است. چنانچه هر يک در تأسيس مجاری خيريه و احداث مبانی بريه و تربيت امور و استراحت جمهور به اقدامات موفور از روي کمال اخلاص، استعدادات خود را در پيش قدمي و همراهی به منصه ظهور و بروز می رسانند. و در خلاص هموطنان ملت از قيد مذلّت و استخلاص اقارب از کيد و شيد اجانب پای ثبات و مردانگی می ‏فشارند. و در خدمت به ابنای جنس خويش که در حقيقت از يک جوهرند نوع همّتي مردانه و غيرتی جداگانه دارند؛ از آنجمله نواب والا محمد حسن ميرزا که از روي پاکي نيّت و درستي عقيدت و فرط درايت، به فقرا و ترفيه ضعفا و ترضيه غربا و تشفيه مرضی به ترتيبی شايسته و اسبابی بايسته، مريضخانه‏ ای موسوم به «اسلاميه» اساس نهاده و مرضاي بي‏بضاعت و غربای بي‏استطاعت را شفا داده، بدون غرض غذا و بلاعوض دوا مي‏دهند و جراحات دلشان را مرهم. بر شما واجب و لازم است که محض تشويق و ترويج و توسعه اين دايره ذي‏شأن به زباني شيوا و بيانی زيبا در محافل و مجالس و منابر مساجد نماييد. و چنانکه دانند و مي‏توانند مردم را به توسعه اين دايره پرفايده توصيه فرماييد. و اطبا هم در تکميل اين مرحله بکوشند. و چشم از فوايد و محاسن اين کار بزرگ نپوشند؛ شايد بعون‏اللّه مردم ديگر از شربت مرگ اجانب نخورند و بيماران داخله ما از سموم ماران جان سالم بدر برند. علاج ، رفع احتياج از بيگانگان است. اين در راه رضای حضرت کبريا در تشفيّه قلوب مرضی، همين. اقل خدام شريعت، حاجی شيخ نوراللّه بن محمدباقر نجفی[۲]

پانویس

[ویرایش]
  1. اندیشه سیاسی و تاریخ نهضت بیدارگرانه حاج آقانورالله، موسی نجفی، 1384، ص 37
  2. روزنامه جهاد اکبر، ربيع ‏الثانی سال 1325 قمري، ص 8

پیوند به بیرون

[ویرایش]
ویکی‌پدیا مقاله‌ای دربارهٔ