پرش به محتوا

نوح

از ویکی‌گفتاورد

نوح (به عبری: נוֹחַ) یکی از شخصیت‌های اصلی سفر پیدایش در تورات است. به گفته این کتاب، با آمیزش پسران خدا و دختران آدمیان، غول‌هایی به نام نفیلیم پدید آمد. وقتی یهوه شرارت‌های بشر را دید، از آفریدن او پشیمان شد و تصمیم گرفت طوفانی بفرستد تا موجودات را نابود کند اما به نوح خبر داد که کشتی بسازد و نجات یابد. وقوع طوفانی در مقیاس جهانی با درک امروز بشر از علومی مانند زمین‌شناسی و دیرینه‌شناسی در تضاد است. نوح در ادیان ابراهیمی، نظیر یهودیت، مسیحیت، اسلام و بهائیت شخصیت مهمی محسوب می‌شود.

سخنان

[ویرایش]
 • خدا را انکار نکنید. خدا را نفرین نکنید. قتل نکنید. رابطه جنسی با حیوانات، و با بچه‌ها نکنید. دزدی نکنید. حیوان را زنده نخورید. داد و پیروی از قانون قضا را قرار دهید.
 • نوح را به سوی قومش فرستادیم که قوم خود را پیش از آنکه عذابی دردناکبه آنان رسد، بیم دهد.
  • سورة نوح
 • 'همه قومهای دنیا از سه پسر نوح به وجود آمدند.'

۲۰نوح به کار کشاورزی مشغول شد و تاکستانی غرس نمود. ۲۱روزی که شراب زیاد نوشیده بود، در حالت مستی در خیمه‌اش برهنه خوابید. ۲۲حام، پدر کنعان، برهنگی پدر خود را دید و بیرون رفته به دو برادرش خبر داد. ۲۳سام و یافث با شنیدن این خبر، ردایی روی شانه‌های خود انداخته عقب‌عقب به طرف پدرشان رفتند تا برهنگی او را نبینند. سپس او را با آن ردا پوشانیدند. ۲۴وقتی نوح به حال عادی برگشت و فهمید که حام چه کرده‌است، ۲۵گفت: «کنعان ملعون باد. برادران خود را بندهٔ بندگان باشد.»

  • پیدایش ۹
 • خدا به نوح و خانواده اش گفت وارد کشتی شوید.
 • خدا نوح و همهٔ وحوش و چارپایان را که با او در کشتی بودند به یاد آورد، و خدا بادی بر زمین وزانید و آب فروکش کرد.

نوح قربانگاهی برای یَهُوَه بنا کرد و از هر حیوان پاک و از هر پرندة پاک گرفته قربانیهای سوختنی بر مذبح گذرانید.

 • نوح ۱۴۰۰ سال زندگی میکردخانه‌ای برای خود نساخت، و خانواده او در سایه درختان زندگی می‌کردند؛ در اواخر عمر از پروردگار درخواست کرد تا منزلی بسازد که او را از گرما و سرما حفظ کند؛ خداوند به او اجازه ساخت خانه‌ای را داد که وقتی در آن می‌خوابد نصف بدنش در سایه باشد و نصف دیگر آن بیرون از سایه!

آن‌حضرت پس از ساختن چنین خانه‌ای، روزی در بیرون این منزل در آفتاب نشسته بود، فرشته مرگ نزد او می‌آید و می‌گوید عمر تو پایان یافت. نوح می‌گوید اجازه می‌دهی تا به سایه[درون خانه] بروم؟ وقتی به سایه رفت گفت؛ تمام مدت عمرم مانند از آفتاب به سایه رفتن گذشت.

  • جزایرى، نعمت الله بن عبد الله، الأنوار النعمانیة، ج‏2، ص 209، دار القاری - بیروت، چاپ اول، 1429 ه.ق.
ویکی‌پدیا مقاله‌ای دربارهٔ
نوح
دارد.