پرش به محتوا

ناتانیل هاوثورن

از ویکی‌گفتاورد
«هیچ آدمی نمی‌تواند مدت درازی قیافه اصلی خود را به خویش بنمایاند و قیافه دیگری از خود را به مردم. مگر آنکه سرانجام به حیرانی بیفتد و از خود بپرسد کدام یک از این قیافه‌ها واقعی است؟» داغ ننگ

ناتانیل هاوثورن (به انگلیسی: Nathaniel Hawthorne) (زادهٔ ۱۸۰۴–درگذشتهٔ ۱۸۶۴) نویسنده آمریکایی بود.

گفتاوردها[ویرایش]

داغ ننگ[ویرایش]

  • «هیچ آدمی نمی‌تواند مدت درازی قیافه اصلی خود را به خویش بنمایاند و قیافه دیگری از خود را به مردم. مگر آنکه سرانجام به حیرانی بیفتد و از خود بپرسد کدام یک از این قیافه‌ها واقعی است؟»
  • «آیا عشق و نفرت از یک چشمه سیراب نشده‌اند و آیا هر دو در اصل یکی نیستند؟ این موضوع عجیب قابل بحث و تعمق است. عشق و نفرت هرکدام در آخرین حد ترقی خویش، به مرحله صمیمیتی نهایی و رازدانی بدل می‌شوند. هر دو آدمی را چنان به محبوب یا منفورش عادت می‌دهند، چنان او را وابسته طرف می‌دارند که گویی غذای روح خود را از او کسب می‌کند. عاشق شیفته و هم چنین کسی که نفرت می‌ورزد، در شیفتگی دست کمی از عاشق ندارد. هر دو در موقع از دست دادن معبود یا منفور، یکسان تنها و بیکس و مهجور می‌مانند؛ بنابراین از نظر فلسفی این دو احساس در اصل یکی هستند با این تفاوت که برحسب اتفاق یکی در نور آسمانی دیده می‌شود و دیگری در شعاعی مخوف و غبارآلود جلوه می‌کند.»
    • داغ ننگ - ترجمه سیمین دانشور - انتشارات نیل ۱۳۴۶ - ص۱۷۸
  • «مگر نه این است که بیگانگی از حق و حقیقت به صورت جنون در این جهان زمینی تظاهر می‌نماید؟ آیا دیوانگی غیر از دور ماندن از واقعیت است؟»
    • داغ ننگ - ترجمه سیمین دانشور - انتشارات نیل ۱۳۴۶ - ص۱۷۸

پیوند به بیرون[ویرایش]

ویکی‌پدیا مقاله‌ای دربارهٔ