پرش به محتوا

مسکن مهر

از ویکی‌گفتاورد

مسکن مهر مجتمع‌های مسکونی هستند که ساختشان در دولت محمود احمدی‌نژاد رئیس‌جمهور وقت ایران آغاز شده است.

دیدگاه سیاست‌مداران[ویرایش]

سید علی خامنه‌ای: اگر احتمالاً با اصل طرح مسکن مهر یا نحوه تزریق اعتبارهای بانکی به آن مخالفتی وجود دارد، اما این را هم بدانیم که اکنون چند میلیون نفر چشم‌انتظار تکمیل مسکن مهر هستند و باید این کار به‌طور جدی پیگیری شود و به اتمام برسد”

حسن روحانی: در اجرای مسکن مهر مقداری بی‌تدبیری صورت گرفت یعنی در مرحله اجرا، عجله شد مثلاً در شهری، مکانی را در نظر گرفتند که محل مناسبی نبود. دولت برای اینکه مسکن مهر را به نمایش بگذارد از بودجه بخش‌های دیگر هم برداشت و به مسکن مهر داد که این هم نادرست بود. نباید قانون را نقض کنیم.

عباس آخوندی:مسکن مهر طرح مزخرفی است؛ و در جای دیگری می‌گوید :بنده در برنامه اولیهٔ خود نیز اعلام کردم که دولت جدید به تعهدات قبلی پایبند است، اما مسکن مهر طرح چندان جالبی نبوده که ادامه یابد و باید متوقف شود در مکان‌های نامناسب چندین هزار واحد مسکونی ایجاد شده‌است، مسکن فقط یک چهاردیواری یا خانه نیست بلکه مردم خدمات مختلف، روابط اجتماعی درست و امکانات حمل و نقل مناسب می‌خواهند. «مسکن مهر طرحی بود که همه بنیادهای آن اشتباه بود از مکان‌یابی گرفته تا طراحی مهندسی و فنی، تأمین مالی و انتخاب افراد و احساس امنیت مهمترین مسئله مسکن مهر است. کسانی که طرح‌هایی همانند مسکن مهر را وارد نظام اقتصادی کشور کردند هم مردم را گرفتار کردند هم دولت را»

مصطفی پورمحمدی: طرح مسکن مهر مدلی است که ناقص اجرا شده‌است. در اجرای این طرح به جای این‌که از منابع مردمی استفاده شود به منابع ملی فشار آورده شد و همین باعث تورم و گرانی گردید. با این طرح مسکن زیاد شد، اما گران شد. قرار بود با اجرای طرح مسکن مهر قیمت‌ها کاهش پیدا کند اما مسکن گران‌تر شد.

محمدرضا باهنر: پروژه‌های مسکن مهر موجب افزایش قیمت ملک و قیمت رهن و اجاره شده‌است. در صورت رئیس‌جمهور شدنم پروژه‌های نیمه کاره مسکن مهر را تمام خواهم کرد اما برای ادامه پروژه‌های جدید نیاز به بازنگری و تدوین برنامه جدید دارم.

یحیی آل اسحاق: برنامه دولت برای مسکن مهر باید به اتمام رسیده و هرچه سریعتر از آن بهره‌برداری شود. هم‌اکنون طرح مسکن مهر نیازمند ۴۰ هزار میلیارد تومان اعتبار است تا به اتمام برسد اما دولت نباید به تنهایی اتمام این طرح را در دست بگیرد بلکه باید به کمک بخش خصوصی و مردم این کار صورت بگیرد.

محمد باقر قالیباف :بحث مسکن مهر را ما ادامه می‌دهیم ولی نه این‌طور که در وسط بیابان بدون ساختار شروع به تولید مسکن بشود و ساختمان‌های نوساز از هم‌اکنون بافت فرسوده هستند. اگر بخواهیم تمام مایحتاج شهر را در وسط بیابان تأمین کنیم فقط متری ۳ میلیون تومان هزینه آن می‌شود.

غلامعلی حداد عادل:باید در کنار سرعت در خانه‌سازی و مسکن مهر، این فکر را دنبال کنیم که معماری لباس جامعه است و باید لباس هر ملتی چه لباس فردی و چه جمعی با فرهنگ ملت تناسب داشته باشد.

محمد سعیدی‌کیا:مسکن مهر باید با اصلاحاتی ادامه پیدا کند و از مردم پول گرفته شده‌است و به همین دلیل دولت جمهوری اسلامی با هر رئیس‌جمهوری باید قول خود را اجرا کند. مسکن مهر تنها سی درصد مسئله مسکن کشور بوده و سایر مسایل را نیز باید توجه داشت.

علی نیکزاد: طرح مسکن مهر یکی از ابتکارات بسیار خوب و موفق دولت نهم و دهم بود که آثار و برکات فراوانی در حل معضل مسکن داشته‌است. سرمایه‌گذاری در حوزه مسکن موجب اشتغال‌زایی و تسریع در امر ازدواج جوانان می‌شود که باید بیش از گذشته مورد توجه قرار گیرد.

محمد شریعتمداری: مهم‌ترین دستاورد مسکن مهر باید کاهش اجاره بها در شهرها و روستاها باشد، اما متأسفانه در حال حاضر مسکن مهر چنین دستاوردی برای کشور نداشته و سؤالی که این‌جا مطرح می‌شود این است که چرا تلاش‌های مسکن مهر نتایج خوبی نداشته‌است!؟

محسن رضایی: مسکن مهر را ادامه می‌دهیم اما منابع آن باید از جایی به غیر از بانک مرکزی تأمین شود و با استقراض دولتی مخالفم. باید رضایتمندی مردم را از مسکن مهر بالا ببریم در بعضی از شهرها رضایت مردم خوب است و در بعضی شهرها پایین است و باید افزایش پیدا کند.

علی لاریجانی: حجم انبوهی از تسهیلات به مسکن مهر داده می‌شود، در حالی که این موضوع به تولید کمکی نمی‌کند؛ بنابراین حتماً اولویت اشتباهی است. ۵۴ درصد تسهیلات در سال گذشته به مسکن مهر اختصاص یافته‌است، مسکن مهر موضوع مهمی است ولی اگر کشوری متوازن حرکت نکند، در اقتصاد مشکلاتی به وجود می‌آید.

احمد اصغری مهرآبادی :مسکن مهر، بزرگترین طرح عمرانی کشور است که در بیش از هزار و صد شهر کشور با اهداف خیر خواهانه تصویب شد اما به دلیل شتابزدگی در مکان‌یابی در برخی نقاط اشتباه رخ داده و در اجرا هزینه‌های زیادی به دولت تحمیل کرده‌است

علی عبدالعلی‌زاده: اولین ایراد این طرح این است که؛ معین نشده گروه هدف طرح مسکن مهر، چه کسانی هستند. زمین‌های ارزان را به چه گروهی می‌خواهیم بدهیم؟ آیا افرادی که این زمین‌های ارزان یا رایگان را می‌گیرند، می‌توانند خودشان آن را بسازند یا خیر؟ هدف، زمین دادن است یا خانه‌دار کردن مردم؟ اگر هدف، خانه‌دار کردن گروه‌های هدف است، پس زمین، تنها ۲۵ درصد بحث است، ۷۵ درصد مسائل ساختن و سکونت داخل خانه‌ها، خدمات دادن، آماده‌سازی و سایر مسائل است. محل این زمین‌ها هم مطلب مهمی است.[۱]

منابع[ویرایش]

  1. «عزم دولت بر اتمام پروژه‌های مسکن مهر است». خبرگزاری ایسنا، ۳۰ مرداد ۱۳۹۴.