پرش به محتوا

محمد عمر

از ویکی‌گفتاورد

محمد عمر (۱۹۵۹/۱۹۶۲–۲۰۱۳)یازدهمین رئیس‌جمهور افغانستان (در زمان طالبان)، رهبر طالبان افغانستان بود که از سال ۱۹۹۶ تا اواخر سال ۲۰۰۱ حکومت را در افغانستان در اختیار داشتند. وی با عنوان امیرالمؤمنین امارت اسلامی افغانستان شناخته می‌شد، حکومتی که با وجود کنترل حدود نود درصد خاک این کشور تنها سه کشور پاکستان، عربستان، و امارات آن را به رسمیت شناختند.

گفتاوردها دربارهٔ او[ویرایش]

  • «حکومت جمهوری اسلامی افغانستان بر اساس معلومات مؤثق مرگ ملا محمد عمر، رهبر طالبان را در ماه حمل ۱۳۹۲ (اپریل ۲۰۱۳) در پاکستان، تأیید می‌کند. حکومت جمهوری اسلامی افغانستان به این باور است که اکنون زمینهٔ مذاکرات صلح بیشتر از گذشته مساعد گردیده، بنابرین از تمام گروه‌های مسلح مخالف می‌خواهد که با استفاده از این فرصت به گفتگوهای صلح بپیوندند.»[۱]
  • «درک من این است که او هر کاری را که از حوزه اقتدار و اختیارش برآمد، برای جلوگیری از جنگ با آمریکا انجام داد و پیشنهاداتی را نیز دراین‌میان ارائه کرد.»
  • «تا آنجایی که می‌دانم، ملاعمر مردی بسیار فروتن بود. او بدون جاه و جلال و عظمت در راهی که انتخاب کرده بود، قدم گذاشت و مسیرش را ادامه داد. مدت‌ها پس از رفتن او هم افسانه‌اش زنده باقی خواهد ماند. یکی از نقاط قوت ملاعمر به نظاره‌نشستن، تجزیه‌وتحلیل‌کردن و باعجله قضاوت‌نکردن بود. درنتیجه، بر این مبنا، خیلی زود است که بخواهیم رهبر جدید طالبان را با او مقایسه کنیم اما جانشین او نیز با چالش‌های پیش‌روی وی برای فرماندهی مواجه خواهد بود.»

منابع[ویرایش]