پرش به محتوا

ماکس پلانک

از ویکی‌گفتاورد

ماکس کارل ارنست لودویگ پلانک (به آلمانی: Max Karl Ernst Ludwig Planck) (زاده ۲۳ آوریل ۱۸۵۸ - درگذشته ۴ اکتبر ۱۹۴۷) یکی از مهم‌ترین فیزیک‌دانان آلمان در سده ۱۹ میلادی و اوایل سده ۲۰ بود. او را پدر نظریهٔ کوانتوم می‌شناسند.

گفتاوردها[ویرایش]

  • علم نمی‌تواند راز غایی طبیعت را حل کند، چراکه در تحلیل اخیر، ما خودمان جزئی از طبیعت هستیم و بنابراین جزئی از رازی که ما سعی در حل کردن آن هستیم.
    • علم به کجا می‌رود؟ (۱۹۳۲)

دربارهٔ او[ویرایش]

  • آقایی آمده و به من می‌گوید که بر کتاب «علم به کجا می‌رود» از ماکس پلانک مقدمه‌ای بنویس و من خنده‌ام می‌گیرد که گویی از من می‌خواهد با شمعی آفتاب را به مردم نشان دهم.[۱]
  • «انسان‌های زیادی عمر خود را وقف علم می‌کنند اما آن‌ها همه به خاطر خود علم آن کار را نمی‌کنند. عده‌ای برای آن به معبد علم می‌آیند که علم به آن‌ها فرصت بروز استعدادهای ویژه‌شان را می‌دهد. برای این گروه علم گونه‌ای ورزش است که آن‌ها از تمرین در آن به وجد می‌آیند، مانند آن ورزشکاری که از تمرین دادن به ماهیچه‌های قوی خود شاد می‌شود. گروه دیگری از انسان‌ها به معبد علم برای عرضه توده مغز خود می‌آیند به آن امید که از آن کار بازده مفیدی بیندوزند. این عده تنها از آن رو سر از کار علمی درمی‌آورند که شرایط گزینش حرفه انتخابی را به حسب اتفاق پیش روی آن‌ها نهاده است. اگر شرایط حاکم بر آن گزینش به گونه دیگری بود، آن‌ها ممکن بود سیاست‌مدار یا مدیر تجاری بشوند. چنان‌چه پیش آید که خدا فرشته‌ای از فرشتگان خود را برای بیرون راندن گروه‌هایی که نام بردیم از معبد به پایین بفرستد، بیم آن دارم که معبد از بن خالی شود. با این حال هنوز شمار اندکی از عابدان در آن باقی خواهند ماند برخی از زمان‌های گذشته و برخی از عصر خود ما. پلانک ما جای در گروه اخیر دارد و از این روست که ما همه او را دوست داریم.»

پانویس[ویرایش]

  1. مجله دانشمند ماهنامه آبان۱۳۷۹ شماره ۴۴۵ با تیتر «یکصدمین سال کوانتوم»
ویکی‌پدیا مقاله‌ای دربارهٔ