ماکس وبر

از ویکی‌گفتاورد

کارل ماکسیمیلیان امیل وبر (به آلمانی: Karl Emil Maximilian "Max" Weber) جامعه‌شناس، استاد اقتصاد سیاسی، تاریخ‌دان، حقوق‌دان و سیاست‌مدار بود و به گونه‌ای ژرف نظریه اجتماعی و جامعه‌شناسی را زیر نفوذ و تأثیر خود قرار داد.

گفتاوردها دربارهٔ او[ویرایش]

  • «هیچ اثر جامعه‌شناختی بیش از کتاب اخلاق پروتستانی و روح سرمایه‌داری، نوشتهٔ ماکس وبر، رد و تفسیر نشده و موضوع بحث قرار نگرفته است. وضع این کتاب در جامعه‌شناسی همانند وضع بوله‌رو اثر راول در موسیقی است.»
  • «پربارترین سال‌های زندگی ماکس وبر دو دههٔ اول قرن بیستم بود و بسیاری او را، شاید همراه زیمل، در میان چهار نظریه‌پرداز، معاصرترین آنان می‌دانند که حتی اولین علائم پست‌مدرنیسم را نمایان ساختند.» ۹۴
  • «وبر بیشتر آثارش را در اواخر سدهٔ نوزدهم و اوایل سدهٔ بیستم تولید کرد. هرچند که کارش در آلمان نفوذ گسترده‌ای داشت، اما در ایالات متحد حتی عمیق‌تر و گسترده‌تر نفوذ پیدا کرد، به ویژه پس از آن‌که تالکوت پارسونز افکار وبر را به قشر وسیعی از جامعهٔ آمریکایی معرفی کرد.»
  • «جامعه‌شناسی را می‌توان به دو دورهٔ ماقبل و مابعد وبر تقسیم کرد. سراسر جامعه‌شناسی معاصر یا بسیار معاصر، داغ نبوغ ذاتی وبر را بر پیشانی دارد.»

منابع[ویرایش]

ویکی‌پدیا مقاله‌ای دربارهٔ
ماکس وبر
دارد.
  1. ریمون بودن، مطالعاتی در آثار جامعه‌شناسان کلاسیک، جلد اول، ترجمهٔ باقر پرهام، تهران: نشر مرکز، ۱۳۸۳، صفحهٔ ۵۰.
  2. یان کرایب، نظریهٔ اجتماعی کلاسیک: مقدمه‌ای بر اندیشهٔ مارکس، وبر، دورکیم، زیمل، ترجمهٔ شهناز مسمی‌پرست، تهران: نشر آگه، ۱۳۸۲، صفحهٔ ۹۴.
  3. جورج ریتزر، نظریه‌های جامعه‌شناسی در دوران معاصر، ترجمهٔ محسن ثلاثی، تهران: انتشارات علمی، ۱۳۸۰، صفحهٔ ۳۸.
  4. لوئیس کوزر، زندگی و اندیشهٔ بزرگان جامعه‌شناسی، ترجمهٔ محسن ثلاثی، تهران: انتشارات علمی، چاپ نهم ۱۳۸۰، صفحهٔ ۳۱۹.