لئو اشتراوس

از ویکی‌گفتاورد
Leo Strauss (1939)

لئو اشتراوس (Leo Strauss)‏ (۲۰ سپتامبر ۱۸۹۹ در کیرشن آلمان – ۱۸ اکتبر ۱۹۷۳ در آناپولیس آمریکا) نظریه‌پرداز و مورخِ فلسفه سیاسی آلمانی - آمریکایی بود.

گفتاوردها دربارهٔ او[ویرایش]

  • «جنبه‌ای از اندیشه سیاسی‌اش که کاملاً مناسب این دوره است مفهوم دموکراسی نخبه‌گرای اوست، ایده «دروغ ضروری». نخبگان باید با علم به وضعیت حقیقی امور حکمرانی کنند (منطق مادی قدرت) و مردم را با دروغ در جهل آمیخته به حسی از خوشبختی نگاه دارند. از نظر اشتراوس، سقراط گناهکار بود: فلسفه تهدیدی برای جامعه است. پرسش از خدایان و عادات جامعه منجر به کاهش وفاداری شهروندان و در نتیجه اصول زندگی هنجار اجتماعی می‌شود. در عین حال فلسفه اعلی‌ترین و با ارزش‌ترین دستاورد بشر است. راه حل پیشنهادی این بود که فلاسفه آموزه‌هایشان را سری نگاه دارند، که در حقیقت همین کار را هم کردند، آموزه‌هایشان را با نوشتن در بین خطوط، منتقل کردند. حقیقت، پیام پنهانی است که در سنت عظیم فلسفی از افلاطون تا هابز و لاک نهفته است، اینکه اخلاق صرفاً گونه‌ای تعصب است و جامعه امری طبیعی محسوب نمی‌شود.»

منابع[ویرایش]

ویکی‌پدیا مقاله‌ای دربارهٔ
  1. اسلاوی ژیژک، «آداب نیک در عصر ویکی لیکس: افشاگری‌های ویکی لیکس و پارادوکس عرصه عمومی»، روزنامه شرق، شمارهٔ ۱۳۰۴، ۵ مرداد ۱۳۹۰، صفحهٔ ۱۰.