پرش به محتوا

قرارداد اجتماعی (کتاب)

از ویکی‌گفتاورد

قرارداد اجتماعی نام یکی از کتاب‌های ژان ژاک روسو است.

گفتاوردها دربارهٔ کتاب[ویرایش]

  • «قرارداد اجتماعی ژان ژاک روسو تنها کتابی است که به سفارش ناشر اقدام به ترجمه آن کردم. قرارداد اجتماعی را قبلاً کسی ترجمه کرده بود که من برایش ارزش فوق‌العاده‌ای قائل بودم و هستم و این کتاب در تمام دوران دانشجویی کتاب بالینی من بود. آقای حسینخانی پیشنهاد ترجمه این کتاب را به من دادند و من گفتم ترجمه مجدد آن نوعی اهانت است به مترجم سابق – غلامحسین زیرک‌زاده – که من خودم را شاگرد ایشان می‌دانم... مدیر نشر آگه گفتند چون بعد از فوت ایشان کسی نیست که دنبال تجدید چاپ این کتاب را بگیرد و بعد هم کتاب‌های متعدد و مختلفی با تفاسیر گوناگون منتشر می‌شود که احتیاج به متن کتاب در جامعه وجود دارد. اگر ورثه یا وکیل آقای زیرک زاده بود و اجازه تجدید چاپ آن را می‌داد، لازم نبود مجدداً این کتاب را ترجمه کنیم.»
  • «از قرارداد اجتماعی پنج عنوان کتاب منتشر شده بود با تفاسیر مختلف. مقالاتی در این کتاب‌ها چاپ شده بود که به لحاظ ارزش‌های علمی و ادبی باورکردنی نبود. آقای حسینخانی پنج چاپ مختلف از قرارداد اجتماعی که توسط پنج ناشر فرانسوی با پنج شیوه و شکل گوناگون و تفسیرهای مختلف منتشر کرده بودند برایم فرستاد که یکی از آنها را مطابق سلیقه خودم برای ترجمه انتخاب کنم. خود متن قرارداد اجتماعی حدود ۳۰۰ صفحه است ولی دیدم یک کتاب ۵۰۰ – ۶۰۰ صفحه‌ای پر از مقالات و ارزیابی‌های مختلف چاپ کرده‌اند. بعد هم کلی تفسیرهای مختلف از این اثر بود.»

منابع[ویرایش]

ویکی‌پدیا مقاله‌ای دربارهٔ
  1. ۱٫۰ ۱٫۱ سایر محمدی، «گفت وگو با مرتضی کلانتریان مترجم وحقوقدان»، روزنامه ایران، شمارهٔ ۶۳۰۶، ۱۷ شهریور ۱۳۹۵، صفحهٔ ۱۳.