پرش به محتوا

فمینیسم

از ویکی‌گفتاورد
(تغییرمسیر از فمنیسم)

فمینیسم مجموعهٔ گسترده‌ای از نظریات اجتماعی، جنبش‌های سیاسی، و بینش‌های فلسفی است که عمدتاً به وسیلهٔ زنان برانگیخته شده یا از زنان الهام گرفته شده، مخصوصاً در زمینهٔ شرایط اجتماعی، سیاسی و اقتصادی آن‌ها.

گفتاوردها[ویرایش]

 • «جنگ جهانی دوم برای گسترش فمینیسم در ایتالیا اهمیت داشت زیرا نشانگر لحظه گسست رابطه زنان از دولت و خانواده بود، زیرا باعث شد زنان بفهمند که نیاز به مستقل‌شدن دارند و نمی‌توانند مسئله بقای خویش را به دست مردان و خانواده مردسالار بسپارند و فهمیدند که نباید پشت‌سرهم برای دولتی بچه بیاورند که بعداً آنها را به مسلخ می‌برد.».
 • «مثل روز روشن است که فمینیسم سقوط کرد چراکه به چیزی بیش ازحد جزم اندیشانه بدل شد، درست مثل بسیاری از آرمان‌های رهایی بخش.»
 • من فمینیسم را تا جایی قبول دارم که با پرداختن به کاستی‌ها به تعادل نزدیک شود.
 • همهٔ ایسم‌ها بسته به جامعه‌ای که در آن تعریف می‌شود، معانی متفاوتی دارد. از نظر من فمینیسم خیلی کلمه خطرناکی است. من فمنیستی دیده‌ام که می‌گوید مردها بروند بمیرند اما من شوهری دارم که خیلی او را دوست دارم، برادرهای فوق‌العاده‌ای دارم و پدر بی‌نظیری داشتم و مشکلی با مردها ندارم اما من در جامعه‌ای مردسالار زندگی می‌کنم. پدر، برادر یا همسرم برای من تصمیم نمی‌گیرند. مردان دیگری برای من تصمیم می‌گیرند. آدم‌هایی مثل من برای دستیابی به عدالت تلاش می‌کنند. اگر فمینیسم هم به معنای تعادل است، بله، من فمینیست هستم.
  • تهمینه میلانی، ۵ ژوئن ۲۰۱۷/ ۱۵ خرداد ۱۳۹۶؛ جلسه پرسش و پاسخ پس از نمایش فیلم «دو زن»، برنامهٔ «روزهای فیلم زنان ایران»، برلین، آلمان[۴]
 • من حسِّ مادرانه را خیلی ستایش می‌کنم. مادرِ خیلی خوبی داشتم و دوست دارم مادرِ خوبی هم باشم. خیلی وقت‌ها هم می‌گویند تو فمینیستی و من در جواب می‌گویم که فمینیست اگر به آن معنی باشد که به مردها حمله کنیم، نه. من به عشق خیلی اعتقاد دارم و تصور آدم‌هایی که عشق را تجربه نکرده‌اند، برایم سخت است. عشق پایهٔ اتفاقات مهم است و عشقِ مادری خیلی بااهمیت تر است. زن مانند زمین بارور است و حیات را حفظ می‌کند. بقای حیات در دست زن و وظیفهٔ او حفظ زندگی است. من اصلاً دعوایی با مردها ندارم ولی حق و حقوقی از زنان ضایع شده که ممکن است دلم بخواهد آن حق و حقوق را به دست بیاورم اما در بُعدِ درونی خودم، فکر می‌کنم که زیبایی زنانه و عشق بین دو آدم را خیلی دوست دارم و اصلاً هیچ مخالفتی با این جریان که ظرافتی در زن وجود داشته باشد، ندارم. قدرت مساوی، مردانه شدنِ قیافهٔ زن یا مساوی رفتار مردانه نیست. قدرت زن در پناه دادن ظرافت و حفظ حیاتش است و به همین علت زنان قدرتمندترند ولی مردها چون انعطافشان کمتر است، زودتر می‌شکنند. در طول تاریخ هم زنان همیشه مانع جنگ بوده‌اند، چون نمی‌خواهند همسران، فرزندان، پدران یا برادرانشان را از دست بدهند. وقتی زنی فرزندی را به دنیا می‌آورد، حامی اوست و نمی‌تواند به دنیاآورنده و سبب کشته شدن آن چیزی که خلق کرده، باشد؛ این‌ها یعنی حس مادرانه و هنر مادر بودن.
  • فرح اصولی، ۱۴ نوامبر ۲۰۰۷/ ۲۳ آبان ۱۳۸۶؛ مصاحبه با «جام جم»[۵]

منابع[ویرایش]

ویکی‌پدیا مقاله‌ای دربارهٔ
فمینیسم
دارد.
 1. https://viewpointmag.com/2015/04/15/witchtales-an-interview-with-silvia-federici/
 2. «تفکر ۶۸ و میراث آن: گفت وگوی الیزابت رودینسکو و مارسل گوشه دربارهٔ نسبت امروز با دهه ۱۹۶۰»، ترجمهٔ نیما پرژام و محسن ملکی، برگرفته از سایت ورسو، روزنامه شرق، شمارهٔ ۲۶۱۱، ۳۰ خرداد ۱۳۹۵، صفحهٔ ۱۰.
 3. «گفتگوی اختصاصی و جذاب سینمانگار با تهمینه میلانی». سینمانگار، ۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۰. بایگانی‌شده از نسخهٔ اصلی در ۱۵ اوت ۲۰۱۱. 
 4. «قصد ندارم پا در کفش عکاس‌ها کنم / تهمینه میلانی از سینما و عکس‌هایش می‌گوید». رادیو فردا، ۱۵ خرداد ۱۳۹۶. بایگانی‌شده از نسخهٔ اصلی در ۱۶ ژوئن ۲۰۲۲. 
 5. «با فرح اصولی نقاش و مینیاتوریست پایان هنر رمانتیک و آغاز هنر اقتصادی». جام جم آنلاین، ۲۳ آبان ۱۳۸۶. بایگانی‌شده از نسخهٔ اصلی در ۶ اوت ۲۰۲۳.