پرش به محتوا

فریماه فرجامی

از ویکی‌گفتاورد

فریماه فرجامی (۸ مه ۱۹۵۲-۲۰۲۳) (۱۸ اردیبهشت ۱۳۳۱-۱۴۰۲) بازیگر ایرانی است. زادهٔ تهران، دانش‌آموختهٔ رشتهٔ تئاتر از دانشکدهٔ هنرهای دراماتیک؛ از ۱۹۷۶م/ ۱۳۵۵ش به تئاتر، از ۱۹۸۰م/ ۱۳۵۹ش به سینما و از ۱۹۸۸م/ ۱۳۶۷ش به تلویزیون درآمد.[۱]

گفتاوردها[ویرایش]

  • من هر بازیگری نیستم که بخواهم در هر فیلمی بازی کنم.
  • در میان آثاری که در آنها به ایفای نقش پرداختم مادر را خیلی دوست دارم. علی حاتمی مرد سالم و کاربلدی بود و بدون شک کار با حاتمی آرزوی هر بازیگری است. آرزویی که من به آن رسیدم.
  • برای قبول یک نقش بسیاری از ملاک‌ها را برای خودم در اولویت می‌گذارم. نقش خوب، دستمزد کافی دو عامل مهم هستند اما مهم‌ترین اتفاق این است که با چه کسی کار کنم.
  • از نظر من انتخاب نقش باید مهم‌ترین دغدغهٔ یک بازیگر باشد. نقش باید به نحوی انتخاب شود که به شخصیت یک بازیگر لطمه‌ای وارد نکند. برای من بشخصه این اتفاق بسیار مهم است که با بازی در هر نقشی شخصیت خود را زیر سؤال نبرم.
    • ۱۹ سپتامبر ۲۰۱۷/ ۲۸ شهریور ۱۳۹۶؛ مصاحبه با خبرگزاری «میزان»[۲]

دربارهٔ او[ویرایش]

  • یک روز سر فیلم‌برداری این فیلم یادم نیست از خانم فرجامی چه پرسیدم که جوابشان این بود: «من عاشق سینما هستم.» هنوز نشنیده‌ام کسی آن‌طوری بگوید من عاشق سینما هستم و خودم هم هرچه تمرین کردم نتوانستم با آن لحن، این جمله را بگویم.

منابع[ویرایش]

  1. امید، جمال. فرهنگ سینمای ایران. تهران: نگاه، ۱۳۷۷ش-۱۹۹۸م. ۳۱۹. شابک ‎۹۶۴۶۱۷۴۸۹۲. 
  2. «هیچ‌کس بعد از کم‌کاری‌ام به من سر نزد/لیلا حاتمی سیمرغ بلورینش را به من هدیه داد/ دلتنگ سینما هستم». میزان، ۲۸ شهریور ۱۳۹۶. بایگانی‌شده از نسخهٔ اصلی در ۲۲ مه ۲۰۲۲. 
  3. «در ستایش زیبایی گزارشی از نکوداشت فریماه فرجامی در خانه سینما». خانهٔ مهر، ۴ مهر ۱۳۹۸. بایگانی‌شده از نسخهٔ اصلی در ۲۲ مه ۲۰۲۲. 

پیوند به بیرون[ویرایش]

ویکی‌پدیا مقاله‌ای دربارهٔ