پرش به محتوا

فریده سپاه منصور

از ویکی‌گفتاورد

فریده سپاهْ منصور (۵ آوریل ۱۹۴۷) (۱۵ فروردین ۱۳۲۶) بازیگر ایرانی است. زادهٔ تهران، از سال ۱۹۶۹م/ ۱۳۴۸ش به تئاتر و در ۱۹۸۲م/ ۱۳۶۱ش به سینما و تلویزیون درآمد و نقش‌های گوناگونی آفرید. در سپتامبر ۱۹۷۱/ شهریور ۱۳۵۰ با هوشنگ توکلی ازدواج کرد.

همواره باید صبور باشیم. اگر صبور باشیم بیشتر دنیای اطراف را می‌بینیم و بیشتر به حل مشکلات کمک می‌کنیم. ما باید همیشه صبر کنیم.

گفتاوردها

[ویرایش]
 • … آن چیزی که به نظر من از همه چیز بیشتر اهمیت دارد، محبت پدر و مادر است. آنقدر که محبت با بچه‌ها، آنها را رشد می‌دهد مسائل مالی مؤثر نیستند.
 • من فکر می‌کنم هر آدمی در فروردین ماه بچه می‌شود و ربطی هم به این موضوع ندارد که متولد فروردین باشد یا نباشد. در فروردین انسان مانند کودکان می‌شود؛ گویی دوباره انسان وارد زندگی جدیدی شده‌است و حسی دارد که هر انسانی بسته به شرایط آن را درک می‌کند.
 • مهم نیست می‌توانیم چند گل و گیاه داشته باشیم اما همین که با یک عدد گلدان حرف بزنیم و از بودنش لذت ببریم کفایت می‌کند. همین که با گل این گلدان حرف می‌زنید و شاهد سبز شدن آن هستید حال بسیار خوبی است که برای هر انسانی جالب توجه خواهد بود.
 • من اعتقاد دارم همواره باید صبور باشیم. اگر صبور باشیم بیشتر دنیای اطراف را می‌بینیم و بیشتر به حل مشکلات کمک می‌کنیم. ما باید همیشه صبر کنیم.
  • ۳۰ مارس ۲۰۱۵/ ۱۰ فروردین ۱۳۹۴؛ مصاحبه با خبرگزاری «مهر»[۱]
 • زندگی را ساده بگیریم!
 • … تجربه ۷۰ سال زندگی به من ثابت کرده که شرایط زندگی کاملاً بستگی به این دارد که ما چطوری به آن نگاه می‌کنیم. حضرت حافظ می‌گوید: «گفت آسان گیر بر خود کارها کز روی طبع/ سخت می‌گردد جهان بر مردمان سخت‌کوش». اگر برای نداشته‌ها سخت بگیریم، زندگی بسیار دشوار خواهد شد. اگر درگیر چشم‌هم‌چشمی، بخل، حسد و… نشویم زندگی زیبایی‌هایش را به ما نشان می‌دهد.
 • آدم‌ها در مسیر زندگی به جایی می‌رسند که خودشان باید برای زندگی‌شان تصمیم بگیرند. همیشه نمی‌توان اتفاقات خوب و بد زندگی را به خانواده ربط داد. وقتی بزرگ می‌شوی باید بنشینی و خودت آنچه را از جاهای مختلف (خانواده، مدرسه، جامعه و…) کسب کرده‌ای، سبک و سنگین کنی و به این نتیجه برسی که با کدام‌ها می‌توانی زندگی بهتری برای خودت بسازی. اثرات تجربه‌های زندگی در ذهن ما باقی می‌ماند اما یک جایی باید از خودت بپرسی من قرار است چگونه آدمی باشم؟ چه راهی بروم و به کجا برسم.
 • به جای غر زدن و تقصیرات را به گردن دیگران انداختن از خودمان شروع کرده و درست زندگی کنیم.
 • به نظرم ما بیش از آن‌که با واقعیت زندگی کنیم با توهم روزگارمان را سپری می‌کنیم. مخارج زندگی را بیهوده زیاد کرده‌ایم. یاد بگیریم این اضافات را دور بریزیم و بار خودمان را در زندگی سبک کنیم تا راحت‌تر پیش برویم. لذت‌های زندگی را کشف کنیم و یاد بگیریم حال خودمان را با واقعیت‌های ملموس و دست‌یافتنی خوب کنیم. یادمان باشد هر صبح که بیدار می‌شویم، روبه آیینه لبخند بزنیم و آرامش را به خودمان هدیه بدهیم.
  • ۲۹ ژوئیه ۲۰۱۷/ ۷ مرداد ۱۳۹۶؛ مصاحبه با روزنامهٔ «جام‌جم»[۲]

منابع

[ویرایش]
 1. «مردم فکر می‌کنند ما میلیاردریم/ هنوز مادرشوهر نشده‌ام». مهر، ۱۰ فروردین ۱۳۹۴. بایگانی‌شده از نسخهٔ اصلی در ۱۹ مه ۲۰۲۲. 
 2. «هر صبح رو به آیینه لبخند بزنیم». جام‌جم، ۷ مرداد ۱۳۹۶. بایگانی‌شده از نسخهٔ اصلی در ۱۹ مه ۲۰۲۲. 

پیوند به بیرون

[ویرایش]
ویکی‌پدیا مقاله‌ای دربارهٔ