پرش به محتوا

سی. رایت میلز

از ویکی‌گفتاورد

چارلز رایت میلز (۲۸ آگوست ۱۹۱۶–۲۰ مارس ۱۹۶۲) جامعه‌شناس آمریکایی و استاد جامعه‌شناسی در دانشگاه کلمبیا بود. او از سال ۱۹۴۶ تا زمان مرگ خود در سال ۱۹۶۲ استاد این دانشگاه بود.

گفتاوردها دربارهٔ او[ویرایش]

  • «یکی از بارزترین ویژگی‌های رایت میلز، مبارزه‌جوییش بود؛ به‌نظر می‌رسید که با هر کس و هر چیزی سر جنگ دارد. او زندگی پرتب‌وتاب و پرحادثه‌ای داشت، از جمله سه ازدواج و سه فرزند از هر ازدواج. میلز زندگی حرفه‌ای پرتب‌وتابی نیز داشت. ظاهراً با هر کس و هر چیزی مبارزه کرده بود.»
  • «میلز یک حاشیه‌نشین دانشگاه بود و خودش هم این را می‌دانست «من نه تنها جزئاً بلکه عمیقاً و پیوسته غریبه بوده‌ام». او در یکی از نوشته‌هایش، تخیل جامعه‌شناسی (۱۹۵۹) نه تنها نظریه‌پرداز مسلط زمانه‌اش تالکوت پارسونز بلکه روش‌شناس برجسته، پاول لازارسفلد را که او نیز همکار کلمبیایی‌اش بود به مبارزه خواند.»
  • «میلز نه تنها با آدم‌ها سر سازگاری نداشت بلکه با جامعهٔ آمریکا نیز نمی‌ساخت و در جبهه‌های گوناگون به آن می‌تاخت. اما از همه جالب‌تر آن که وقتی از اتحاد شوروی دیدار کرد و در آن به عنوان منتقد عمدهٔ جامعه آمریکایی مورد ستایش قرار گرفت، از این فرصت برای حمله به سانسور در اتحاد شوروی سود جست و جامش را به سلامتی رهبر پیشین شوروی که استالینیست‌ها او را تصفیه و به قتل رسانده بودند، بلند کرد: «به آرزوی روزی که آثار لئون تروتسکی در اتحاد شوروی منتشر شود.»

منابع[ویرایش]

ویکی‌پدیا مقاله‌ای دربارهٔ
  1. ۱٫۰ ۱٫۱ ۱٫۲ جورج ریتزر، نظریهٔ جامعه‌شناسی در دوران معاصر، ترجمهٔ محسن ثلاثی، تهران: انتشارات علمی، ۱۳۸۰، صفحهٔ ۸۸.