پرش به محتوا

سید محمد مشکات

از ویکی‌گفتاورد

سید محمد مشکات (۱۹۰۰، بیرجند - ۱۰ اکتبر ۱۹۸۰، لندن؛ دفن‌شده در قم) فقیه شیعه، ادیب فارسی، شاعر، استاد دانشگاه، نسخه‌شناس و کتاب‌شناس ایرانی بود.

دربارهٔ او

[ویرایش]
  • «من در سال ۱۳۳۹ رسماً به دانشیاری دانشگاه تهران منصوب گشتم و در بسیاری از مجالس و محاف علمی توفیق دیدار آن استاد شریف را داشتم. من شاهد و ناظر بودم که او به چون خود دل و دشواری، نسخه‌های خطی را جمع می‌کند و نمی‌گذارد که دلالان و قاچاقچیان، این نسخه‌های را به خارج از کشور ببرد…
  • «شنیده بود که بازرگانی در اصفهان، نسخه‌ای نفیس دارد که دلالی یهودی در روزی معین می‌خواهد آن را از آن بازرگان بخرد و بیرون بفرستند. مشکوة در شبِ پیش ازآن روز به اصفهان می‌رود تا آن بازرگان را از فروش آن منصرف کند. از قضا آن شب، بازرگان به منزل نمی‌آید و مشکوة تمام شب را در کوچه‌ای که بازرگان در آن ساکن بود تا صبح قدم می‌زد مبادا اینکه دلال زودتر برسد و کتاب را از چنگ بازرگان بیرون آورد.»
  • «گنجیهٔ خطی که سید محمد مشکوة به دانشگاه تقدیم کرده بود، برای نیم‌قرن مواد علمی برای استادان و دانش‌پژوهان گردید.»

منابع

[ویرایش]
  1. محقق، مهدی. مفاخرنامه (مجموعه پیش‌گفتارهای دکتر مهدی محقق بر بزرگداشت‌نامه‌های انجمن آثار و مفاخر فرهنگی (۱۳۷۷–۱۳۸۸)). تهران: مؤسسه مطالعات اسلامی دانشگاه تهران - دانشگاه مک‌گیل، ۱۳۹۱. ۱. شابک ‎۹۷۸۹۶۴۵۵۵۰۹۱۴.