پرش به محتوا

سعید راد

از ویکی‌گفتاورد

احمد حق‌پرست راد معروف به سعید راد (۲۶ اکتبر ۱۹۴۴) (۴ آبان ۱۳۲۳) بازیگر ایرانی است. زادهٔ تهران، دیپلم‌گرفتهٔ دبیرستان؛ از ۱۹۷۱م/ ۱۳۵۰ش به سینمای حرفه‌ای درآمد.[۱]

با منبع[ویرایش]

  • شما یادتان نمی‌آید هنگامه جنگ، جوان‌هایی که جبهه می‌رفتند حیرت‌انگیز بودند. چنین عشقی هیچ جای دنیا ندیده‌ام که جوان از خانه‌اش فرار کند تا به جبهه برود، چیزی در او تکان خورده بود. عرق ملی خیلی بها داشت.
  • در شرق مخصوصاً ایران جنبه احساساتی شخصیت ما بیش از منطقمان است… آن قدر رقیق هستیم که باعث می‌شود نتوانیم منطقمان را به کار ببریم. این با ما نهادینه شده و اصلاً به حکومت‌ها مربوط نیست.
    • ۲۲ ژانویه ۲۰۲۰/ ۲ بهمن ۱۳۹۸، مصاحبه با «خبرآنلاین»[۲]
  • اگر به عقب برمی‌گشتم بازهم بازیگر می‌شدم. من هنوز هم تشنه تجربه در بازیگری هستم، سعی دارم فرم بدنم را نگه دارم و هنوز هم منتظر یک نقش خوب هستم. من معتقدم بودن یک بازیگر، وابسته به حضور مداوم او است و این بودن جلوی دوربین است.
    • ۱۴ سپتامبر ۲۰۲۱/ ۲۳ شهریور ۱۴۰۰، گفتگو با «تاریخ شفاهی»، موزه سینمای ایران[۳]

منابع[ویرایش]

  1. امید، جمال. فرهنگ سینمای ایران. تهران: نگاه، ۱۳۷۷ش-۱۹۹۸م. ۱۹۱. شابک ‎۹۶۴۶۱۷۴۸۹۲. 
  2. «سعید راد: سلبریتی باید همدرد مردمش باشد، مصاحبه فردین علیه گرانی گوشت یادم است». خبرآنلاین، ۲ بهمن ۱۳۹۸. بایگانی‌شده از نسخهٔ اصلی در ۲۶ آوریل ۲۰۲۲. 
  3. «خاطره گویی سعید راد از سینما، هدیه تهرانی و چند داستان دیگر». ایسنا، ۲۳ شهریور ۱۴۰۰. بایگانی‌شده از نسخهٔ اصلی در ۲۶ آوریل ۲۰۲۲. 

پیوند به بیرون[ویرایش]

ویکی‌پدیا مقاله‌ای دربارهٔ
سعید راد
دارد.