پرش به محتوا

سازمان مجاهدین خلق ایران

از ویکی‌گفتاورد

سازمان مجاهدین خلق ایران سازمانی سیاسی نظامی ایرانی است. در ۵ سپتامبر ۱۹۶۵/ ۱۴ شهریور ۱۳۴۴ توسط دانشجویان چپگرای ایرانی وابسته به نهضت آزادی ایران برای مخالفت با شاه محمدرضا پهلوی مورد حمایت ایالات متحده تأسیس شد. پس از انقلاب ۱۳۵۷، طرفدار سرنگونی حکومت جمهوری اسلامی ایران شد و خواستار استقرار حکومت خود است.

گفتاوردها[ویرایش]

  • خمینی بی‌شک به تصفیهٔ مجاهدین کمر بسته‌است و از گناهان آن‌ها درنمی‌گذرد با وجودی که در گذشته این افراد در نجف به خدمتش رفتند، به خاطر او آدم کشتند، بانک‌ها را غارت کردند و به بسیار اعمال دیگر تروریستی دست زدند. این عقب‌گرد ناگهانی از کجا آب می‌خورد؟ بسیار ساده است: تعصب مذهبی خمینی به کمونیستم راه نمی‌دهد. یک طرف آیت‌الله قرار دارد، که نمایندهٔ جنبش مذهبی است که امروز همه می‌دانند دست‌پروردهٔ انگلستان است و طرف دیگر رجوی ایستاده‌است که تجسم فضایی خشونت‌مسلک اشتراکی است و کمترین شباهتی به چهرهٔ انسانی کمونیستم برلینگوئر ندارد.
  • عَلَمی که این‌ها زیرش سینه می‌زنند چیست؟ یک سورهٔ قرآن، نوعی علامت داس و چکش و یک کلاشنیکوف. این افراد در هر سهٔ این صحنه‌ها بازیگرند.

منابع[ویرایش]

  1. بختیار، شاپور. یکرنگی. ترجمهٔ مهشید امیرشاهی. ویرایش چهارم، ۲۰۰۶. پاریس: انتشارات خاوران، ۱۹۸۲م/۱۳۶۱ش. ۲۲۸ و ۲۲۹. شابک ‎۹۷۸۲۹۱۲۴۹۰۶۴۳. 

پیوند به بیرون[ویرایش]

ویکی‌پدیا مقاله‌ای دربارهٔ