پرش به محتوا

ر. اعتمادی

از ویکی‌گفتاورد

رجب‌علی اعتمادی (۱۹ فوریه ۱۹۳۴ – ۱۲ ژوئیه ۲۰۲۳) (۳۰ بهمن ۱۳۱۲ – ۲۱ تیر ۱۴۰۲) مشهور به ر. اعتمادی نویسنده، رمان‌نویس و روزنامه‌نگار ایرانی بود.

گفتاوردها[ویرایش]

  • «در گذشته ارتباط مردم با نویسنده بسیار نزدیک تر بود. به نظرم اتفاقاً حالابا وجود ابزار مدرن تر ارتباط خیلی کم است و بسیاری مردم نمی‌دانند و نمی‌خواهند ببینند چه کسی آن را به وجود آورده‌است. شهرت داستانی که نویسنده خلق کرده را هنرپیشه‌ها می‌برند و اغلب هنرپیشه‌ها هم از یاد می‌برند چه کسی آنها را خلق کرده‌است.»
    • مصاحبه با روزنامه اعتماد، ۱۳۹۴[۱]
  • «در دوره پس از انقلاب، روزنامه‌های مان بیشتر سیاسی شدند، بنابراین در آنها جای پاورقی نیست. مجلات هم دو هفتگی در می‌آیند و مجله ای که هر هفته منتشر شود خیلی کم است در حالی که پاورقی باید تداوم داشته باشد و خواننده سوژه را از یاد نبرد، عملابه این جهت پاورقی در مجلات جایی پیدا نکرده‌است، به خصوص پاورقی نویسانی که پیش از انقلاب بودند دیگر کار نکردند و اگر کار می‌کردند چون مایه اصلی پاورقی نویسی عشق است در دوره انقلاب دیگر عشق حرف اول را نمی‌زند. حتی امروز چون دستمایه اصلی داستان‌های من عشق است اغلب اجازه چاپ نمی‌گیرد. بیش از ۱۰ کتاب در وزارت ارشاد دارم که اجازه چاپ نگرفته‌است. حتی کتاب‌هایی که در دوره ای مجوز گرفت به آنها هم اجازه چاپ نمی‌دهند. این دلایل باعث شد که پاورقی از دور خارج شده و مردم سریال‌های تلویزیونی نگاه می‌کنند.»
    • مصاحبه با روزنامه اعتماد، ۱۳۹۴[۱]

منابع[ویرایش]

ویکی‌پدیا مقاله‌ای دربارهٔ
  1. ۱٫۰ ۱٫۱ «جنازه کتاب را بر دوش گرفته‌ایم:گفت وگو با ر. اعتمادی دربارهٔ پاورقی نویسی مجازی و مکتوب»، روزنامه اعتماد، شمارهٔ ۳۴۴۳، ۲۸ دی ماه ۱۳۹۴، صفحهٔ ۸.