پرش به محتوا

روابط ایران و لبنان

از ویکی‌گفتاورد

روابط دو کشور ایران و لبنان با یکدیگر

گفتاوردها[ویرایش]

 • «ایران به جز دوستی، هیچ چیز ملموسی به لبنان تقدیم نکرد.»
 • «ما در لبنان نمی‌پذیریم که موردِ حمایتِ ایران قرار بگیریم. همانگونه که برای برادرانمان در بحرین نمی‌پذیریم و یا هر دولت عربی که بخواهد موردِ حمایت ایران قرار بگیرد.»
 • «لبنانی‌ها به سادگی راضی نمی‌شوند که جزئی از امپراتوری ایرانی یا جبهه‌ای از جبهه‌های قاسم سلیمانی شوند.»
 • «راه [لبنان به] فلسطین از زبدانی و دمشق نمی‌گذرد. راه بیروت به تهران بله از سوریه و عراق می‌گذرد اما راه فلسطین قطعاً نه.»
  • سعد حریری اشاره به سیاست‌های حزب‌الله نسبت به ج.ا. ایران[۴]
  • دربارهٔ این سخن «بعضی به ما گفتند و نوشتند آیا راه قدس از جونیه [و قبضه کردن کشور] می‌گذرد؟ اگر از ما می‌پرسید هیچ وقت این طور نبوده است. روزی هم نخواهد رسید که راه قدس از جونیه بگذرد. چون ما قدرت‌طلب و در پی اقتدار و سلطه نیستیم... اما بله، راه قدس از قلمون، زبدانی، حمص، حلب، درعا، سویدا و حسکه می‌گذرد چون اگر سوریه از دست برود فلسطین و قدس از دست رفته است. سید حسن نصرالله»[۵][۶]
 • «از هنگامی که ایران تصمیم گرفت انقلابش را به لبنان صادر کند که به صورت متوالی خوراک تفرقه و درگیری داخلی را به لبنانی‌ها تقدیم می‌کند، پیش از اینکه به زیان سایر گروه‌های لبنانی تمام شود، به شیعیان برخورد کرد که در دهه هشتاد قرن گذشته به نبرد بین برادران جنبش آمل و حزب‌الله معروف شد.»
 • «علّت اینکه ما از مقاومت لبنان دفاع می‌کنیم [این است:] چون اینها یک گروه مقاومت -به‌معنای واقعی- در مقابل دشمنند، یک گروه دفاعند، یک گروه شجاعند، فداکارند و ایستاده‌اند در مقابل [آنها]. اگر اینها نبودند، اسرائیل که یک روزی تا صیدا و جلوتر از صیدا و تا خودِ بیروت هم آمد، امروز بیروت را اشغال می‌کرد، لبنانی باقی نمی‌ماند؛ گروه مقاومت است که جلوی اینها را گرفته است. آن‌وقت آمریکایی‌ها، حضرات سیاستمداران صادق و راستگوی آمریکا(!) اینها را می‌گویند تروریست و ایران را به‌خاطر حمایت از اینها می‌گویند مدافع تروریسم! مدافع تروریسم، شما هستید. شما هستید که داعش راه می‌اندازید، شما هستید که تروریست تربیت می‌کنید، شما هستید که صهیونیست‌های خبیث و تروریست را زیر بال خودتان نگه می‌دارید، شما مدافع تروریست [هستید]؛ شما باید محاکمه بشوید به‌عنوان حمایت و کمک به تروریست. همین مسئله در مورد یمن هست، در مورد بحرین هست، در مورد کشورهای دیگر [هم] هست.»
 • «بعد از انقلاب نکته‌ای که موجب شد جهان از ایران بترسد، مبحث صادر کردن انقلاب بود چنانچه ابرقدرت‌ها نیز پس از آن تلاش کردند کشورهای همسایه ایران را از ایران بترسانند و این مسئله موجب برنامه‌ریزی جنگ علیه ایران شد که براساس آن تبلیغات بود که کشورهای عربی نیز از جنگ علیه ایران حمایت کردند. اما در این می‌ان باید اشاره کنم که ایران اگرچه تنها کشوری در منطقه است که در آن هر ساله انتخابات برگزار می‌شود اما به هر حال اشتباهاتی نیز در ایران وجود دارد.»
 • «ایران را در میان تمام کشورها با نام انقلاب بزرگش می‌شناسم ... باید تأکید کنم انقلاب اسلامی ایران از مهمترین انقلاب‌های جهان است و حتی مهم‌تر از انقلاب فرانسه و من این مسئله را با چشم خود دیدم.»
 • «اگر مصطفی چمران در یکی از دو جنوب [جنوبِ لبنان و ایران] به شهادت رسید، امام موسی صدر نیز به خاطرِ دو جنوب ربوده شده است.»
  • نبیه بری یادنامهٔ شهید دکتر مصطفی چمران» ص ۶۸
 • «رفع تحریم‌های اقتصادی ایران، توانایی این کشور در دخالت در امور داخلی کشورهای خاورمیانه را دو چندان می‌کند و به افزایش تنش‌های فرقه‌ای و افراطی‌گرایی منجر خواهد شد.»
 • «از طرحی حمایت و استقبال می‌کنیم که هدف آن حفاظت از خاورمیانه در برابر تسلیحات شیمیایی و اتمی باشد. آنچه که ما در لبنان و جهان عرب را نگرانی می‌کند تهدید وجود یک ایران اتمی نیست بلکه نگرانی ما به ادامهٔ این رفتار ایران حتی پس از رسیدن به توافق است. از این موضوع نگرانیم که رفع تحریم‌ها پول و منابع بیشتری در اختیار دولت ایران قرار می‌دهد و سبب افزایش دخالت و نفوذ آن در منطقه و افزایش سهم آن در تنش‌های فرقه‌ای و افراطی‌گرایی می‌شود.»
 • «ایران، لبنان را به عنوان بخشی از منطقهٔ زیر نفوذ خود می‌شمارد و سیاست‌هایش در لبنان سبب بی‌ثباتی و تفرقه در این کشور می‌شود. اخبار نگران‌کنندهٔ امروز یمن یادآور تمایلات و اهداف ایران است.»
 • «علاقه ملت ایران به مردم لبنان محبت قلبی است و امیدواریم اتحاد و نزدیکی بین دو کشور و دو ملت بیش از پیش گسترش یابد.»
 • «امیدواریم بیداری و هوشیاری ملت لبنان اعم از مسلمان و مسیحی و شیعه و سنی و همچنین اقوام و طوایف به حدی باشد که همه به عنوان ملتی یکپارچه و مشتی واحد در برابر دشمنان تمامیت ارضی و عظمت لبنان قرار بگیرند.
 • «امیدوارم وحدت و ایستادگی ملت لبنان همواره چنان بازدارنده باشد که دشمن صهیونیستی هرگز چشم طمع به خاک لبنان و تجاوز به این سرزمین نداشته باشد.
 • «ایران هرگز در پی آن نبوده است تا از قدرت خود برای دخالت در امور داخلی سایر کشورها استفاده کند بلکه تمامی تلاش ایران کمک به سایر کشورهای منطقه برای مقابله با تجاوزات افراطی‌گری و تروریسم و فرقه‌گرایی است... ایران علاقمند است تا کشورهای منطقه بدور هم جمع شده تا از طریق مذاکره و گفتگو اختلافات و سوء تفاهمات خود را برطرف کنند. بدیهی است تشدید اختلافات و شکاف میان کشورهای منطقه تنها به سود بازیگران خارجی است که نمی‌خواهند این منطقه روی آرامش و ثبات به خود بگیرد. متأسفانه منافع بازیگران خارجی و بویژه رژیم صهیونیستی تداوم و استمرار تنش‌ها و اختلافات موجود است.»

وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

ویکی‌پدیا مقاله‌ای دربارهٔ