پرش به محتوا

راه‌آهن ایران

از ویکی‌گفتاورد

راه‌آهن در کشور ایران هم‌اکنون (تا ۱۳۹۴ش) ۱۰۳۹۲ کیلومتر می‌باشد. نگهداری، تعمیر و هم‌چنین بهره‌برداری از این شبکه ریلی سراسری به‌دست شرکت راه آهن جمهوری اسلامی ایران می‌باشد.

درباره[ویرایش]

  • «آن روزی که راه آهن به این کشور آمد، آنچه که در وهلهٔ اول به ذهن هر کسی می‌رسید، این بود که مرکز کشور را از راه این استانهای مرکزی - یعنی اصفهان و فارس - به خلیج فارس متصل کنند؛ این طبیعی‌ترین کاری بود که در این کشور ممکن بود انجام بگیرد. اینها این کار را نکردند... اسمش را هم گذاشتند راه آهن سراسری! دروغ محض؛ کدام سراسری؟ برای اینکه جبههٔ آن روزِ متفقِ جنگ - یعنی انگلیس و روس - بتوانند در دو طرف کشور ما سلاح و مهمات منتقل کنند، از نفت کشور بتوانند استفاده کنند...».
  • «در ایران از کل حمل و نقل بین شهری، سهمی بالغ بر ۷۵ درصد را حمل و نقل جاده‌ای، ۴ الی ۵ درصد را هوایی و نیز سهمی کمتر از ۳ تا ۴ درصد را حمل و نقل ریلی کشور به خود اختصاص داده است... میزان استفاده از حمل و نقل ریلی در قیاس با کشورهای دیگر اندک بوده و در تلاش هستیم تا میزان آن را به ۱۰ درصد برسانیم.».
    • سید حسن موسوی نژاد، مدیرعامل رجا[۲]
  • «سقف سرعت در جاده‌های ما ۱۲۰ تا ۱۴۰ کیلومتر بوده و این در حالی است که در حمل و نقل ریلی، ما شاهد افزایشی سالانه بالغ بر ۱۰ الی ۱۵ کیلومتر در جابجابی‌های خود هستیم.

درحال حاضر قطار سریع‌السیر درکشور نداریم و میانگین سرعت حمل و نقل ریلی کشور ما زیر ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت است.».

    • سید حسن موسوی نژاد، مدیرعامل رجا[۳]

وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]