داوود موثقی

از ویکی‌گفتاورد

داوود مُوَثِّقی (۲۱ مارس ۱۹۵۱) (۳۰ اسفند ۱۳۲۹) کارگردان و بازیگر ایرانی است. زادهٔ مشگین‌شهر، اردبیل، دانش‌آموختهٔ رشتهٔ مدیریت و کامپیوتر؛ از سال ۱۹۷۹م/ ۱۳۵۸ش به بازیگری سینما، از ۱۹۹۳م/ ۱۳۷۲ش به کارگردانی و تهیه‌کنندگی و مدیریت تولید فیلم روی آورد.[۱]

گفتاوردها[ویرایش]

  • بعضی‌ها ذاتاً هنرمند هستند و این جوهره در آنها وجود دارد… هنر در ذات این طیف از آدم‌ها وجود دارد و اگر با تکنیک‌های کار آشنا بشوند می‌توانند به شهرت جهانی برسند. هنر یک وسیله ارتباط است؛ بنابراین اگر کسی می‌خواهد وارد این کار شود باید ارتباطات قوی داشته باشد. هنرمندان اکثراً این ویژگی را دارند و در ارتباط برقرار کردن با دیگران جادویی عمل می‌کنند.
  • هنرمند پرچمدار قشر روشنفکر جامعه است و اگر بخواهد متعهدانه کارش را انجام دهد باید صدرصد موضع‌گیری کند. هنرمند خودبخود به وجود نمی‌آید، هنرمند باید تعهدات فرهنگی داشته باشد، باید تحصیلات و آگاهی داشته باشد. تعهدات اجتماعی حکم می‌کند که هنرمند قدمی بردارد و برای بهترشدن وضع موجود اعلام موضع کند.
    • ۲۲ نوامبر ۲۰۲۱/ ۱ آذر ۱۴۰۰؛ مصاحبه با «سینما سینما»[۲]

منابع[ویرایش]

  1. امید، جمال. فرهنگ سینمای ایران. تهران: نگاه، ۱۳۷۷ش-۱۹۹۸م. ۴۳۴. شابک ‎۹۶۴۶۱۷۴۸۹۲. 
  2. «گفت‌وگو با داوود موثقی/ اگر سیاست‌گذاران ما دغدغه فرهنگ داشتند شدت رکود در سینما در این حد نبود». سینما سینما، ۷ دی ۱۳۸۹. بایگانی‌شده از نسخهٔ اصلی در ۱۳ ژوئن ۲۰۲۲. 

پیوند به بیرون[ویرایش]

ویکی‌پدیا مقاله‌ای دربارهٔ