پرش به محتوا

حسین ترابی

از ویکی‌گفتاورد

حسین ترابی (۲۵ سپتامبر ۱۹۳۶) (۳ مهر ۱۳۱۵) کارگردان و فیلمنامه‌نویس ایرانی است. زادهٔ سبزوار، خراسان، دانش‌آموختهٔ دانشکدهٔ هنرهای دراماتیک، کارشناسی ارشد خود در مدیریت امور فرهنگی از دانشگاه فارابی گرفت. از سال ۱۹۷۰م/ ۱۳۴۹ش به فعالیت در سینما مشغول است، به نویسندگی و کارگردانی فیلم‌های کوتاه و بلند مستند می‌پردازد.[۱]

گفتاوردها

[ویرایش]
  • کارگردانی مثل مرده‌شوری می‌ماند. زمانی که یک نفر می‌میرد بر همه مسلمانان واجب است که او را بشورند اما وقتی یکی این کار را کرد این وظیفه از گردن بقیه ساقط می‌شود. به همین دلیل ما هم کارگردانی را از گردن خود ساقط کردیم و به سراغ فعالیت جدی‌تر در زمینه فیلم‌نامه‌نویسی رفتیم.
  • قبل از انقلاب می‌گفتند که فقط به سلطنت و مذهب کاری نداشته باشید و هرچه دلتان خواست بسازید، بعد از انقلاب همه انتظار داشتند که اوضاع عوض شود اما در سال‌های آغازین مدتی کار به جایی کشیده بود که "تفنگ ژ۳" جایگزین چاقوی ضامن‌دار شده بود و به غیر از مسائل ظاهری دیگر تفاوتی میان فیلم‌های بعد و قبل از انقلاب وجود نداشت.
  • فرهنگ همواره از پایین به بالا انشعاب می‌یابد و امری غیر فرمایشی محسوب می‌شود. در این میان گاه برخی از دوستان می‌گویند که می‌خواهیم فرهنگ‌سازی کنیم اما قطعاً این موضوع نیازمند زمان است.
  • همواره می‌گویند که هنرمند قدر بیند و بر صدر نشیند، اما پس از این سال‌ها و کار کردن در شرایط سخت، ما نه‌قدری دیدیم و نه بر صدری نشستیم، حال امیدوارم که لااقل برای آیندگان اوضاع به از این باشد.
    • ۵ سپتامبر ۲۰۱۰/ ۱۴ شهریور ۱۳۸۹، مصاحبه با «ایسنا»[۲]

منابع

[ویرایش]

پیوند به بیرون

[ویرایش]
ویکی‌پدیا مقاله‌ای دربارهٔ