پرش به محتوا

حسین بشیریه

از ویکی‌گفتاورد

حسین بشیریه (زاده ۱۳۳۲ در همدان) جامعه‌شناس و پژوهشگر علوم سیاسی است. وی یکی از متفکران سیاسی مهم و تأثیر گذار ایران بعد از انقلاب به شمار می‌آید. پژوهش‌های او عمدتاً در حوزه تئوریهای انقلاب، جامعه‌شناسی سیاسی، جامعه‌شناسی ایران و اندیشه سیاسی در ایران است.

گفتاوردها

[ویرایش]
  • «اندیشهٔ سیاسی روی هم‌رفته درپی یافتن کارگزاری در تاریخ است. از این‌رو پیرامون اندیشه‌ها، جنبش‌های سیاسی و اجتماعی پدید می‌آید. قرن بیستم عصر دگرگونی‌های بنیادی در همهٔ عرصه‌های زندگی انسان از جمله زندگی سیاسی بوده است. از میان این دگرگونی‌ها برخی، هم بر تکوین و تطور اندیشهٔ این قرن تأثیر بیشتری گذاشته و هم از آن تأثیر جدی پذیرفته است؛ و بی‌شک مارکسیسم یکی از جنبش‌های فکری عمدهٔ قرن نوزدهم و بیستم به‌شمار می‌آید.»
    • «اندیشه‌های مارکسیستی، تاریخ اندیشه‌های سیاسی در قرن بیستم»[۱]

دربارهٔ او

[ویرایش]
  • «خوشبختانه در حین تدوین این کتاب شاهد انتشار ترجمهٔ کتاب پراهمیت توماس هابز، تحت عنوان لویاتان بود. بالاخره این کتاب، که یکی از ستون‌های اصلی تفکر مدرن مغرب‌زمین را تشکیل می‌دهد، پس از حدود سه قرن تأخیر به همت استاد دانشمند جناب آقای دکتر حسین بشیریه به فارسی برگردانده شد و در اختیار علاقمندان قرار گرفت. امیدوارم حداقل دنیای آکادمیک ما قدر زحمات دکتر بشیریه را بداند.»

منابع

[ویرایش]
  1. از «اندیشه‌های مارکسیستی، تاریخ اندیشه‌های سیاسی در قرن بیستم»، شابک: ۹۶۴-۳۱۲-۲۷۰-۰، نشر نی.
  2. حمید عضدانلو، گفتمان و جامعه، تهران: نشر نی، ۱۳۸۰، صفحهٔ ۱۱.
ویکی‌پدیا مقاله‌ای دربارهٔ