جهان سوم

از ویکی‌گفتاورد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

اصطلاح جهان سوم در طول جنگ سرد برای تعریف کشورهایی که با «ناتو» بدون تعهد ماندند یا کشورهای کمونیست، به وجود آمد.

گفتاوردها[ویرایش]

  • «جهان سوم واقعیّتی یگانه نیست، بلکه مجموعه‌ای است متشکل از مردمانی با ریسه‌های فرهنگی بسیار گوناگون، که در سطوحی مختلف از توسعهٔ فنّی، اقتصادی و فرهنگی قرار دارند.»
  • «تا هنگامی که کشورهای جهان سوم قدم در راه دشوار سوسیالیسم نگذارنده‌اند مجبورند به هر قیمت که شده با امپریالیسم که آن‌ها را غارت می‌کند و نمی‌تواند از آن‌ها دشت بشوید، زندگی کنند. روابط میان امپریالیم و جهان سوم دارای ویژگی دیالکتیکی است و سلاح‌ها همه در یک طرف جمع نیست.»
    • پی‌یِر ژالِه، در «غارت جهان سوم» ،[۱]
  • «مشکل گزارش‌های نقض حقوق بشر این است که مسئولیت تمامی درد و رنج ملت‌ها به حکومت‌ها محول می‌شود. البته دلایل تاریخی و سیاسی برای این طرز تفکر وجود دارد ولی در وضعیت فعلی جهان این مفهوم هیچ کمکی به فهم چگونگی نقض حقوق مردم نمی‌کند. این تلقی که ضعف آموزش و پرورش و فقر و بدبختی مردم فقط به خود این کشورها مربوط می‌شود بسیار مسخره است. البته که ما در غرب با تفاخر می‌پذیریم که به جهان سوم کمک کنیم و جهان سوم هم باید بپذیرد که از سیاست‌های بنیاد بین‌المللی پول و بانک جهانی که به آنها وام می‌دهند پیروی کند. اما فرای این قضیه، تلقی ما این است که این خود کشورهای جهان سوم هستند که مسئول بدبختی‌ها و نقض حقوق بشرشان هستند. یا به عبارت دیگر کشورهای غربی هیچ مسئولیتی در قبال نقض حقوق بشر در کشورهای جهان سوم ندارند.»

منابع[ویرایش]

  1. Jalée، Pierre. «ششم:نتیجه». در [غارت جهان سوم»]. Monthly Review Press، ۱۹۶۸. شابک ‎۹۷۸۰۸۵۳۴۵۱۱۸۱. 
  2. http://www.islahweb.org/node/3365