پرش به محتوا

جهان سوم

از ویکی‌گفتاورد

اصطلاح جهان سوم در طول جنگ سرد برای تعریف کشورهایی که با «ناتو» بدون تعهد ماندند یا کشورهای کمونیست، به وجود آمد.

گفتاوردها[ویرایش]

  • «جهان سوم واقعیّتی یگانه نیست، بلکه مجموعه‌ای است متشکل از مردمانی با ریسه‌های فرهنگی بسیار گوناگون، که در سطوحی مختلف از توسعهٔ فنّی، اقتصادی و فرهنگی قرار دارند.»
  • «تا هنگامی که کشورهای جهان سوم قدم در راه دشوار سوسیالیسم نگذارنده‌اند مجبورند به هر قیمت که شده با امپریالیسم که آن‌ها را غارت می‌کند و نمی‌تواند از آن‌ها دشت بشوید، زندگی کنند. روابط میان امپریالیم و جهان سوم دارای ویژگی دیالکتیکی است و سلاح‌ها همه در یک طرف جمع نیست.»
    • پی‌یِر ژالِه، در «غارت جهان سوم» ،[۱]
  • «مشکل گزارش‌های نقض حقوق بشر این است که مسئولیت تمامی درد و رنج ملت‌ها به حکومت‌ها محول می‌شود. البته دلایل تاریخی و سیاسی برای این طرز تفکر وجود دارد ولی در وضعیت فعلی جهان این مفهوم هیچ کمکی به فهم چگونگی نقض حقوق مردم نمی‌کند. این تلقی که ضعف آموزش و پرورش و فقر و بدبختی مردم فقط به خود این کشورها مربوط می‌شود بسیار مسخره است. البته که ما در غرب با تفاخر می‌پذیریم که به جهان سوم کمک کنیم و جهان سوم هم باید بپذیرد که از سیاست‌های بنیاد بین‌المللی پول و بانک جهانی که به آنها وام می‌دهند پیروی کند. اما فرای این قضیه، تلقی ما این است که این خود کشورهای جهان سوم هستند که مسئول بدبختی‌ها و نقض حقوق بشرشان هستند. یا به عبارت دیگر کشورهای غربی هیچ مسئولیتی در قبال نقض حقوق بشر در کشورهای جهان سوم ندارند.»

منابع[ویرایش]

  1. Jalée، Pierre. «ششم:نتیجه». در [غارت جهان سوم»]. Monthly Review Press، ۱۹۶۸. شابک ‎۹۷۸۰۸۵۳۴۵۱۱۸۱. 
  2. http://www.islahweb.org/node/3365