پرش به محتوا

جان برجر

از ویکی‌گفتاورد
«... پول نشانه و کلید ظرفیت و گنجایش هر انسان است. قدرت خرج کردن، قدرت زیستن است. طبق افسانه‌های تبلیغات، آن‌هایی که قدرت خرج پول ندارند به معنای واقعی کلمه، بی چهره خواهند شد و آن‌هایی که این قدرت را دارند، محبوب دوست داشتنی می‌شوند.»

جان برجر (به انگلیسی: John Berger) (زادهٔ ۵ نوامبر ۱۹۲۶ –درگذشتهٔ ۲ ژانویه ۲۰۱۷) منتقد هنری، فیلم‌نامه‌نویس، نویسنده، نقاش، رمان‌نویس، و روزنامه‌نگار بریتانیا‌یی بود.

گفتاوردها

[ویرایش]

راه‌های نگریستن

[ویرایش]
  • «پول زندگی است. نه به این معنا که بدون پول از گرسنگی خواهی مرد، نه به این معنا که سرمایه داری به یک طبقه، قدرت کنترل زندگی دیگر طبقات را داده است، بلکه به این معنا که پول نشانه و کلید ظرفیت و گنجایش هر انسان است. قدرت خرج کردن، قدرت زیستن است. طبق افسانه‌های تبلیغات، آن‌هایی که قدرت خرج پول ندارند به معنای واقعی کلمه، بی چهره خواهند شد و آن‌هایی که این قدرت را دارند، محبوب دوست داشتنی می‌شوند.»[۱]
  • «هیچ دو رؤیایی یکسان نیستند. بعضی آنی و لحظه ای، بعضی طولانی و بلند اند. رؤیا همیشه برای رویابین شخصی است. تبلیغات رؤیا تولید نمی‌کند. همهٔ کاری که می‌کند این است که به هر یک از ما می‌باوراند که ما هنوز قابل حسادت نیستیم، در حالی که می‌توانیم قابل حسادت باشیم.»

منابع

[ویرایش]
ویکی‌پدیا مقاله‌ای دربارهٔ
جان برجر
دارد.
  1. جان برگر، راه‌های نگریستن، ترجمهٔ میثم سامان پور، انتشارات رخ داد نو، ۱۳۹۳.