پرش به محتوا

ترکیه

از ویکی‌گفتاورد
(تغییرمسیر از ترک)

ترکیه با نام رسمی جمهوری ترکیه، کشوری اوراسیایی است که بخش بزرگ کشور یعنی آناتولی یا آسیای کوچک در جنوب باختر آسیا و خاورمیانه واقع است و بخش کوچکی نیز به نام تراکیه در منطقهٔ بالکان (منطقه‌ای در جنوب خاور اروپا) قرار دارد.

گفتاوردها

[ویرایش]
 • ترکیه، جامعهٔ فراموشی جمعی است. ما در هیچ حسی تداوم نداریم. حافظهٔ خوبی نداریم. همیشه هم همین‌طور بوده‌است. ارتباط‌مان با گذشته همیشه پر از گسست بوده‌است.
 • یکی از بزرگترین اشتباهات نخبگان سیاسی، قاطی کردن دموکراسی با اکثریت‌گرایی بود. در حالی که دموکراسی خیلی بیشتر از یک صندوق رأی است. دموکراسی به جدایی واقعی قدرت‌ها، حکمفرمایی قانون، آزادی بیان، رسانه آزاد و متنوع، حقوق زنان و … است. اگر تو هیچ‌یک از این‌ها را نداری پس اکثریت‌گرایی داری، نه یک دموکراسی درست.
 • تُرک‌ها به‌طور کلّی اهل انضباط هستند، در زمان عثمانی‌ها هم همین بودند، وگرنه نمی‌توانستند یک چنین امپراطوری وسیعی را در مدّتی دراز به راه ببرند. این حسّ انضباط باعث شده‌است که به آسانی در قالب روش حکومتی خود قرار گیرند. یک سهولت کار آن‌ها این بوده که بار سنگین تاریخی بر پشت ندارند. سنّت‌های دیرین آن‌ها را عقب نمی‌کشد، و ربودگی به جانب اروپا موجب گردیده که در انتخاب راه، تردید به خرج ندهدن. موقعیت جغرافیایی خود و ضرورت زمان را درک کرده‌اند، و می‌خواهند در بهره‌وری از آن درنگ نورزند. البتّه درصدد کسب وجههٔ تاریخی نیز هستند، ولی توجیه آن را در متجدّد شدن می‌بینند، یعنی می‌خواهند بگویند: ببینید، ما آن قدر قابلیّت درایم که گرچه از آسیا آمده‌ایم، بتوانیم به اروپا بپیوندیم!
 • ترکیه به کجا می‌خواهد برسد؟ به نظر می‌آید که سه هدف عمده در برابر اوست. یکی آنکه جزء اتّحادیّهٔ اروپا بشود، یعنی اروپایی محسوب گردد… هدف دومش آن است که یک قدرت آسیایی بشود، شبیه به آنچه عثمانی در قرن نوزدهم بود… سوم آنکه می‌کوشد که به یک کشور صععتی شبیه به کرهٔ جنوبی بدل گردد؛ از نوع سنگاپور.
 • ترکیّه پیمان خود را با تجدّد بسته‌است و راه برگشتی برای خود نمی‌بیند. نشانه‌هایش موج اروپایی‌منشانه‌ای است که سراسر غرب کشور دیده می‌شود… ولی مانع بزرگ نه در خارج، نه در اختلاف با قبرس یا یونان، نه در همسایگی با عراق، بلکه در داخل است، در نیمهٔ شرقی، که دو سر خورجین را نامتوازن نگاه می‌دارد.

درباره

[ویرایش]
 • «پرچم : پرچم ترکیهٔ امروزی یک پرچم قدیمی است که در روی رنگ قرمز آن یک هلال ماه و یک ستاره به رنگ سفید ملاحظه می‌گردد. در مورد وجود هلال ماه بر روی پرچم ترکیه این باور قدیمی وجود دارد که در سال ۳۲۹ قبل از میلاد، فیلیپ پدر اسکندر مقدونی قصد حمله به بیزانتیوم (قسطنطنیه) را داشت اما درخشش شدید هلال ماه در شب حملهٔ وی، فیلیپ را کور کرد و وی موفق به تصرف بیزانتیوم نگردید. هلال ماه سمبل امپراتوری بیزانس بود و بعدها نیز امپراتوران عثمانی آن را بر روی پرچم خود حفظ کردند . در اواسط قرن نوزدهم ستاره‌ای نیز به پرچم ترکیه اضافه شد که الهام‌گرفته از سورهٔ طارق قرآن کریم است و به معنای ستارهٔ بامدادی می‌باشد.
  علی‌رضم تغییر رژیم ترکیه از سلطنتی به جمهوری در سال ۱۹۲۳ پرچم این کشور تغییری نکرد و همان پرچم قدیمی مورد استفاده است.»
  • رسول خیراندیش در اثرش چاپ ۱۳۷۰/ ۱۹۹۱م[۵]

منابع

[ویرایش]
 1. http://www.hurriyet.com.tr/elif-safak-turk-milleti-tokatlanmaya-aliskindir-26534863
 2. http://www.hurriyet.com.tr/elif-safak-turk-milleti-tokatlanmaya-aliskindir-26534863
 3. اسلامی ندوشن، بازتاب‌ها، ۶۸.
 4. اسلامی ندوشن، محمدعلی. بازتاب‌ها. تهران: آرمان، ۱۳۸۲ش. 5۹، ۶۷، ۶۸. شابک ‎۹۶۴۷۶۲۴۰۲۶. 
 5. خیراندیش، رسول و سیاوش شایان. ریشه‌یابی نام و پرچم کشورها. انتشارات کویر، تابستان ۱۳۷۰. ص۱۰۴.