پرش به محتوا

تئو درات

از ویکی‌گفتاورد

تئو درات (به انگلیسی: Theo de Raadt) (زاده ۱۹ می ۱۹۶۸) متخصص امنیت و رهبر پروژه‌های اوپن‌بی‌اس‌دی و اوپن‌اس‌اس‌اچ است. او از بنیانگذاران پروژه نت‌بی‌اس‌دی بود که در سال ۱۹۹۶ از این پروژه جدا شد و پروژه اوپن‌بی‌اس‌دی را بنیان نهاد که تمرکز این پروژه بر روی امنیت است.

گفتاوردها[ویرایش]

  • آبجو باعث بوجود آمدن ایده‌های جدید می‌شود، که آن هم کدهای جدید خلق می‌کند.
  • وحشتناک است، همه ازش استفاده می‌کنند و هیچ‌کس هم نفهمیده که این چقدر بد است. لینوکس‌ها فقط بهش چسبیدند و چیزهای جدید بهش اضافه می‌کنند، به جای اینکه وایستن و بگن «این یه آشغال بیشتر نیست و باید درستش کنیم».
  • لینوکسی‌ها لینوکس استفاده می‌کنند چون از مایکروسافت متنفرن، ما بی‌اس‌دی کار می‌کنیم چون عاشق یونیکس هستیم.
  • اینجوری بود که یه تعداد از آدمای HP پیش من اومدن (در کنفرانس ملبورن) و گفتند اگه باز هم چیزهای ناخوشایند راجع به فروشنده‌ها بگی هیچی گیرت نمی‌یاد. من گفتم «نه، هشت سال هیچ چیز نگفتم، هیچ چیز گیرمون نیومد، می‌خوام از این به بعد چیزهای ناخوشایند بگم به این امید که یک سری از این فروشنده‌ها شروع به پول دادن به من بکنن تا مدن دهنم رو ببندم».
  • کمک‌های و هدایای سخت‌افزاری از طرف شرکت‌هایی که از اوپن‌اس‌اس‌اچ استفاده می‌کنند به ما نمی‌رسد، آنها را اشخاص عادی ارسال می‌کنند. از وقتی که پنج سال پیش اوپن‌اس‌اس‌اچ رو توسعه دادیم، فروشندگان سخت‌افزار که از اوپن‌اس‌اس‌اچ در همهٔ محصولاتشان استفاده می‌کنند کلاً به ما یک لپ‌تاپ دادند؛ و این لپ‌تاپ رو از اونها خواستن یک سال طول کشید. اون شرکت IBM بود.

منابع[ویرایش]

ویکی‌پدیا مقاله‌ای دربارهٔ
تئو درات
دارد.