پرش به محتوا

بهروز افخمی

از ویکی‌گفتاورد

بهروز افخمی (۲۴ اکتبر ۱۹۵۶) (۳ آبان ۱۳۳۵) کارگردان و فیلم‌نامه‌نویس ایرانی است. زادهٔ تهران، دانش‌آموختهٔ رشتهٔ تدوین از مدرسهٔ عالی تلویزیون و سینما؛ از سال ۱۹۸۵م/ ۱۳۶۴ش به سینما به عنوان فیلمبردار و تدوینگر درآمد و از آن سال تا ۲۰۲۱م/ ۱۴۰۰ش به فعالیت پرداخت.[۱] او نمایندهٔ اصلاح‌طلب در ششمین دورهٔ مجلس شورای اسلامی بود و به مجری‌گری تلویزیونی نیز روی آورد.

افخمی در سال ۱۳۹۲

گفتاوردها

[ویرایش]
 • پسر دوازده ساله‌ای دارم که از یکی دو سال پیش پاپیچم شده که برویم آمریکا و در آن جا زندگی کنیم. اوایل به روی خودم نمی‌آوردم و به شوخی می‌گذراندم اما به تدریج ملتفت شدم که همهٔ فرزندانم با او موافق هستند الا این که جرأت ابراز ندارند… پسرم این روزها می‌گوید چرا نمایندهٔ مجلس شده‌ای که مجبور شویم چهار سال دیگر در ایران بمانیم. چند روز پیش بی‌طاقت شدم و با لحنی جدی و کنجکاو از او پرسیدم چرا می‌خواهی به آمریکا برویم؟ جواب داد: برای این که اصل همه چیز آنجاست.
  • ۱۹ دسامبر ۲۰۰۰/ ۲۹ آذر ۱۳۷۹، نطق پيش از دستور در مجلس[۲]
 • من در زمینهٔ هنر و فیلمسازی به هیچ نظریه‌ای معتقد نیستم زیرا فیلمسازی یک مهارت است و باید به مرور آن را یادگرفت.
  • ۹ فوریه ۲۰۱۴/ ۲۰ بهمن ۱۳۹۲، کنفرانس خبری دربارهٔ فیلم «آذر شهدخت پرویز و دیگران»[۳]
 • سینما محل شهرت، قدرت و ثروت است و هرجا این چیزها هست، جنگ مغلوبه و شدید می‌شود. درگیری‌هایی پیش می‌آید که خیلی راحت سر پول است. درگیری‌ها جدی است… هرکسی می‌خواهد در سینما باشد و در سینما رشد و سینما را قدرتمندتر کند باید پوست کلفت‌تر از این حرف‌ها باشد که انتظار رعایت انصاف و مروت داشته باشد.
  • ۱۷ مه ۲۰۱۶/ ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۵، مصاحبه با روزنامهٔ «جوان»[۴]
 • هنر به‌طور کلی به فوت و فن گفته می‌شود، همان که امروزی‌ها به آن تکنیک می‌گویند و فردوسی به آن هنر می‌گفت. در هر هنری آدم از تقلید از دست استاد و مشق نوشتن باید شروع کند.
 • ما نقطهٔ مقابل آمریکا هستیم، آن‌ها هنوز مملکت نیستند. آن‌ها مناظر معکوس ما هستند.
 • اصلاً حقِّ کپی رایت یعنی چه؟ یعنی نویسنده تا آخر عمرش از یک مطبی که نوشته ارتزاق کند و یک درصدی بگیرد که چه؟
  • ۱۲ ژانویه ۲۰۲۲/ ۲۲ دی ۱۴۰۰، سخنرانی در کارگاه آموزشی «اقتباس؛ از رمان تا فیلمنامه»[۵]

منابع

[ویرایش]
 1. امید، جمال. فرهنگ سینمای ایران. تهران: نگاه، ۱۳۷۷ش-۱۹۹۸م. ۴۰. شابک ‎۹۶۴۶۱۷۴۸۹۲. 
 2. «/ پارلمانی / بهروز افخمی، در نطق پیش از دستور امروز مجلس: استعفای مهاجرانی موفقیت بزرگی برای گروه‌های فشار و محافل خودسر است». جوان، ۲۹ آذر ۱۳۷۹. بایگانی‌شده از نسخهٔ اصلی در ۱ آوریل ۲۰۲۲. 
 3. «بهروز افخمی: در فیلمسازی به هیچ نظریه‌ای معتقد نیستم». ایلنا، ۲۰ بهمن ۱۳۹۲. بایگانی‌شده از نسخهٔ اصلی در ۱ آوریل ۲۰۲۲. 
 4. «بهروز افخمی: «کن» جشنواره دگرباش‌هاست». جوان، ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۵. بایگانی‌شده از نسخهٔ اصلی در ۱ آوریل ۲۰۲۲. 
 5. «هنر از تقلید از دست استاد شروع می‌شود/در اسلام قانون کپی رایت نداریم». مشرق نیوز، ۲۲ دی ۱۴۰۰. بایگانی‌شده از نسخهٔ اصلی در ۱ آوریل ۲۰۲۲. 

پیوند به بیرون

[ویرایش]
ویکی‌پدیا مقاله‌ای دربارهٔ