پرش به محتوا

باشگاه فوتبال پرسپولیس

از ویکی‌گفتاورد

پرسپولیس باشگاه فوتبالی ایرانی است که در سال ۱۳۴۲ در شهر تهران، پایتخت ایران بنیان‌گذاری شده و از باشگاه‌های زیر مجموعه باشگاه فرهنگی ورزشی پرسپولیس است.

گفتارهای دربارهٔ پرسپولیس

[ویرایش]
  • «پرسپولیس تیم بزرگ و مردمی این مملکت است و از ته دل دعا می‌کنم تا بچه‌ها بتوانند دل مردم رو شاد کنند… من بارها گفته‌ام و باز هم می‌گم که پرسپولیس تیم من است و من عاشق این تیم هستم. هر وقت لازم باشد با جان و دل در خدمت پرسپولیس هستم.»
    • علی پروین - هاشمی، احسان. «گفتگو با متولد سال ۲۶ در ۶۲ سالگی؛ پرسپولیس خون من است». نشریه ورزشی گل. ۱۳۸۸، شماره ویژه نوروزی،صفحه ۶۲. 
  • «این باشگاه، بزرگترین باشگاه آسیاست. ممکن است که بهترین، جذاب‌ترین یا پولدارترین نباشد، اما بیش از هر تیم دیگری در این قاره (آسیا) برای مردم معنا دارد. پرسپولیس جایی است که مردمی در آن جمع‌اند، هرچند هواداران تیم رقیب همشهری، استقلال، ممکن است قبول نداشته‌باشند.»[۱]
  • «طرح ایجاد دو تیم قرمز (پرسپولیس) و آبی (استقلال) در فوتبال ایران در زمان گذشته از سوی انگلیسی‌ها به ساواک پیشنهاد شد که ایران هم پذیرفت؛ آنها گفته بودند ما هم برای رسیدن به اهداف سیاسی و در نهایت سرگرمی مردم، در هر شهری از انگلیس یک آبی و قرمز تشکیل دادیم.»
  • «باشگاه پرسپولیس با همه باشگاه‌های ایران تفاوت دارد، هیچ عملی به اندازه سکوی تماشاگران در تصمیم‌گیری این تیم نقش نداشته‌است. سکو حتی روی سیاست کلی باشگاه هم تأثیرگذار است. دیگر عامل تأثیرگذار، سیاست وزارت ورزش است که نقش مهمی در تصمیم‌گیری این باشگاه ایفا می‌کند و ردپای آن را در مسایل مختلف می‌بینیم. عزل‌ونصب‌های بی‌مورد در هیئت‌مدیره را می‌توان یکی از نقش‌های وزارت ورزش در باشگاه پرسپولیس دانست که باعث به‌وجودآمدن اتفاقات زیادی در این باشگاه، همچون اتفاق اخیر می‌شود. این دو عامل در کنار برخورد رسانه‌ها با موضوع را می‌توان از عوامل تأثیرگذار در موفقیت یا عدم‌موفقیت یک مربی در پرسپولیس دانست.»

پانویس

[ویرایش]
  1. The club is the biggest in Asia. It may not be the best, the most beautiful or the richest, but it means more to more people than any other team on the continent. Persepolis are an institution - though fans of city rivals Esteghlal may disagree.
ویکی‌پدیا مقاله‌ای دربارهٔ