پرش به محتوا

امانوئل لاسکر

از ویکی‌گفتاورد
Emanuel Lasker

امانوئل لاسکر (به انگلیسی: Emanuel Lasker) (۱۹۴۱-۱۸۶۸) , فیلسوف ، ریاضیدان (دکترای ریاضیات) ، استاد بزرگ و یکی از قهرمانان شطرنج.

سخنان

[ویرایش]
  • بر روی صفحه شطرنج نبرد بین انسان هاست نه بین مهره‌های چوبی.
  • آموزش در شطرنج باید به منظور پرورش تفکر مستقل باشد.مهارت برای بازی کردن،نباید منحصراً در حوزه حافظه باقی بماند
  • برای اینکه بازیکن به تفکر مستقل دست یابد،باید از هر چیزی که بی روح است مانند تئوری‌های سرهم بندی شده که بر تعداد بسیار اندکی نمونه و توهمات بی شمار استوار است،عادت بازی با بازیکنان ضعیف،عادت به کارگیری ادامه‌های تقلیدی و تکراری قواعد،بدون تعمق کافی و غرور بی جا پرهیز کرد.
  • کس ممکن است اشتباه کند اما نباید خود را گول بزند.کسی که شجاعانه به قضاوت خود پای بند می‌ماند ممکن است ببازد.اما حتی این باخت به سود اوست.زیرا برای پیدا کردن دلایل آن تلاش خواهد کرد و تبدیل به استاد هنرمند می‌شود.ولی کسی که دیگر به نظر خود بر نمی‌گردد خصلت جنگندگی را از دست می‌دهد.تحصیلات باید بر اساس استقلال فکری و استقلال قضاوت صورت گیرد.شطرنج را نباید حفظ کرد زیرا به آن درجه اهمیت ندارد....حافظهٔ انسان مهمتر از آن است که با این خرده ریزها پر شود.
  • من سی سال از زندگی ۵۷ ساله‌ام را صرف فراموش کردن چیزهایی که یاد گرفته بودم و یا خوانده بودم کردم و پس از آن به یک آرامش خیال و لذت رسیدم که دیگر بدون آن نمی‌توانم زندگی را ادامه دهم. شما نباید به حفظ کردن هیچ اسم عدد اتفاق یا نتیجه بپردازید.فقط باید روشها را به یاد داشته باشید.روش خاصیت انعطاف پذیری دارد و در هر موقعیت می‌توان از آن استفاده کرد.برای تحصیل در شطرنج باید از چیزی که در شطرنج مرده‌است پرهیز کنید.از تئوریهای غیر متعارف که تنها در در چند مثال ثابت شده اند-از بازی کردن با بازیکن‌های ضعیفتر-از ترسیدن از کارهای مشکل -از پذیرفتن بدون چون و چرای قوانین و واریاسون‌های پیدا شده توسط دیگران-از غرور بیجا –از ناتوانی در اقرار به اشتباه-و خلاصه باید از هر گونه رکود و بی نظمی پرهیز کنید.