پرش به محتوا

النهضه

از ویکی‌گفتاورد

النهضه از حزب‌های اسلام‌گرای میانه‌رو در تونس است.

گفتاوردها[ویرایش]

  • «نهضت، حزب بزرگی است و حزب عده‌ای افراد نخبه و اندک نیست و رنگ‌ها و صداهای فراوانی در آن هست اما همهٔ اعضای حزب بر سر مسائل اصلی با هم اتفاق نظر دارند. هیچ‌کس در حزب نهضت نیست که در اسلام شکی داشته باشد، اسلام مرجع ماست و هیچ‌کس بر سرش اختلافی ندارد، هیچ‌کس در نهضت در دموکراسی و در برابری زن و مرد شکی ندارد، هیچ‌کس در نهضت نمی‌گوید فلان حزب کمونیستی است و با ما مخالف است و باید از میان برداشته شود اما درون این مجموعهٔ بزرگ رنگهای مختلفی هست و بر سر مسائل فرعی اختلافاتی هم هست؛ من که غنوشی باشم گاهی خودم را در اقلیت می‌بینم و گاهی در اکثریت، چون این حزب یک نهاد است و نه یک طریقت صوفیه که من پیر و مرشدش باشم.»
  • «النهضه جنبش بزرگی است و یک جنبش نخبه‌گرا نیست، انعکاسی از چندگانگی موجود در جامعه است و در قالب‌های خشکی خلاصه نمی‌شود. همین امر چهل سال است که در برقراری ارتباط با مردم به آن کمک می‌کند؛ زیرا قشرها مختلف مردم تونس با مزاج‌های گوناگون را در برمی‌گیرد. اما همهٔ آن‌ها در انتخاب ملی و گرایش به اسلام میانه‌رو با هم تشریک مساعی دارند. همه به تصمیم نهادهای جنبش پایبند هستند و همین عامل آن را ترکیبی از وحدت و تنوع قرار داده است.»
  • «جنبش النهضه از یک جنبش اسلامگرای تکامل یافته به حزبی مدنی و ملی که با جامعه و دولت آشتی دارد متحول شد»[۳]

«پس از سرنگونی دیکتاتوری و اعتراف به هویت اسلامی و عربی دولت در تونس، دیگر توجیهی برای سیاسی شدن مساجد و یا استفاده حزبی از آن‌ها وجود ندارد».[۴]

  • «عصر جنبش‌های جامع کمونیستی، ملی و مذهبی از میان رفته است».[۵]

منابع[ویرایش]