پرش به محتوا

اسحاق خانزادی

از ویکی‌گفتاورد

اسحاق خانزادی (۱۱ ژوئیه ۱۹۵۰) (۲۰ تیر ۱۳۲۹) صدابردار ایرانی است. زادهٔ شهرک کیلان در دماوند، شرق تهران؛ دیپلم‌گرفتهٔ دبیرستان؛ حرفهٔ صداگذاری سینمایی را از سال ۱۹۶۴م/ ۱۳۴۳ش در «استدیو عصر طلایی» آغاز کرد و از ۱۹۶۵م/ ۱۳۴۴ش در واحد صدا و زیر نظر روبیک منصوری و از ۱۹۷۱م/ ۱۳۵۰ش در امور سینمایی وزارت فرهنگ و هنر ادامه داد. تحصیلات خود را در حین حرفه‌اش کامل کرد. همچنین در چند فیلم سینمایی نقش آفرید.[۱]

در مسیر زندگی خود هیچ وقت شعار ندادم و همیشه با کار خوب جواب دیگران را دادم.

گفتاوردها[ویرایش]

  • من سیاه‌بازی بلد نیستم و سعی کردم که همواره صادق زندگی کنم و اگر می‌خواستم پول‌دار باشم، راه‌های آن خیلی ساده بود؛ ایمان و مردم‌داری پدر من بسیار معروف بوده‌است و مسجد فاجان شهر کیلان را پدربزرگ من ساخت و در مسیر زندگی خود هیچ وقت شعار ندادم و همیشه با کار خوب جواب دیگران را دادم.
    • ۲ اوت ۲۰۱۸/ ۱۱ مرداد ۱۳۹۷، مصاحبه با «دماوندم آرزوست»[۲]
  • تصورم بر این است که هیچ فردی در جهان به‌اندازه من در این زمینه فعالیت نداشته‌است و من بالغ بر ۱۳۰۴ فیلم و سریال‌های مطرح تلویزیون … را صدابرداری کرده‌ام…
  • اگر امروز هم کاری انجام می‌دهم همان عشق و حس در پروژه وجود دارد و گاه شب تا صبح به این فکر می‌کنم که باید چه کنم که اثر به بهترین شکل ممکن تولید شود. در این مقطع زمانی و با تمام تجربه‌ای که دارم اما هنوز هم وقتی می‌خواهم کاری انجام دهم تمام تن و بدنم می‌لرزد تا زمانی که نخستین پلان را بگیریم و کمی به آرامش برسم. وقت‌شناسی نخستین درسی بود که در این مسیر چراغ راه خود کردم. زمانی که شما تصمیم می‌گیرید که در وادی هنر قدم بزنید، نباید با ژست و ادا و اصول کار کنید بلکه باید کاری کنید که همه از آن تعریف و تمجید کنند و مانند توپ صدا کند.
  • سینما که فقط هنرپیشه نیست. سینما طراحی صحنه و لباس دارد، صدابرداری و صداگذاری دارد، نورپردازی دارد، پس‌ازآن اثر وارد لابراتوار می‌شود و مراحل بعدی.
  • پشتکار، یادگیری و طی کردن دوره‌های آموزشی با استادان بنام رمز موفقیت من بود.
  • صدابردار باید دارای گوش شنوا باشد و به‌خوبی انواع اصوات را بشنود و درک کند. بسیاری از گوش‌ها همه‌چیز را به‌خوبی نمی‌شنوند. خیلی از صدابردارها برای شنیدن انواع صداها در فواصل گوناگون تربیت‌شده‌اند. تأثیری که صدا بر کار انسان و حتی خلق‌وخو می‌گذارد قابل‌توجه است.
    • ۲۷ اکتبر ۲۰۱۹/ ۵ آبان ۱۳۹۸، مصاحبه با «هنرآنلاین»[۳]

منابع[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]

ویکی‌پدیا مقاله‌ای دربارهٔ