پرش به محتوا

آمارتیا سن

از ویکی‌گفتاورد
من کاملاً مخالف اقتدارگرایی هستم. اگر اتحاد شوروی یک چیز به ما آموخته باشد، این است که تا زمانی که به سازمان سیاسی به‌شکلی جدی‌تر نگاه نکنی سازمان اجتماعی را نیز نخواهی فهمید.

آمارتیا کومار سن (به انگلیسی: Amartya Kumar Sen) (سوم نوامبر ۱۹۳۳) استاد فلسفه و اقتصاد در دانشگاه هاروارد و برنده هندی جایزه نوبل اقتصاد است.

گفتاوردها[ویرایش]

 • «رفراندوم‌ها تاحدی شبیه نظرسنجی‌های عمومی هستند؛ بعضی وقت‌ها کاملاً اشتباه از آب درمی‌آیند. به‌نظرم بهترین کسی که می‌توان در این باره به آثارش مراجعه کرد جان استوارت میل و به‌طور خاص کتاب تأملاتی در حکومت انتخابی است. چرا برای مواجهه با این مسائل، در مقایسه با رفراندومی که تنها یک بار انجام می‌شود، دولت منتخبْ گزینهٔ بهتری است؟ این‌ها مسائلی پیچیده هستند و نیازمند نگاهی همه‌جانبه. این‌طور نیست که شما هر چهارپنج سال یک بار انتخابات برگزار کنید و بعد دموکراسی کنار برود و شما با همان انتخاب دربارهٔ همه‌چیز تصمیم گرفته باشید… نیاز مداومی به تفکر و مباحثه وجود دارد.»
  • گفتگو با گاردین، ۲۰۱۷[۱]
 • «رفراندوم راه خوبی برای جلب‌توجه افراد است، اما در کنار آن باید درگیری و مباحثه‌های واقعاً جدی در پارلمان و روزنامه‌ها درباره‌اش مطرح شود. مسئلهٔ سوگیریِ رسانه‌ها هم مطرح است؛ بعضی از گفته‌ها و استدلال‌ها هستند که به‌قدر لیاقتشان به آن‌ها توجه نمی‌شود. اما اگر مباحثه‌ای جدی و عمومی در داخل و خارج از پارلمان و با یکدیگر می‌داشتیم و سپس در مجلس به‌شکلی به نتیجه‌گیری واحدی دست پیدا می‌کردیم، می‌توانستم بگویم که آن نتیجه سبک‌سرانه نیست. اما وقتی چنین کاری با تصمیمی ناگهانی انجام می‌شود که تنها شامل یک گزینه است دیگر چه می‌توان گفت؟»
  • گفتگو با گاردین، ۲۰۱۷[۱]
 • «تصمیم مبهم خروج از اتحادیهٔ اروپا تنها گویای یک چیز بود: «ما نمی‌خواهیم با اروپا باشیم» و به‌اعتقاد من چنین تفکری در دنیایی که ما در آن زندگی می‌کنیم یکسره منفی است. ما به فکر و بیان اروپایی در جهان نیاز داریم و این فکر و بیان، باوجود انگلستان، بسیار قدرتمندتر خواهد بود. همه‌جور فاجعه‌ای اینجا، آنجا و همه‌جا در حال وقوع است.»
  • گفتگو با گاردین، ۲۰۱۷[۱]
 • «من کاملاً مخالف اقتدارگرایی هستم. اگر اتحاد شوروی یک چیز به ما آموخته باشد، این است که تا زمانی که به سازمان سیاسی به‌شکلی جدی‌تر نگاه نکنی سازمان اجتماعی را نیز نخواهی فهمید.»
  • گفتگو با گاردین، ۲۰۱۷[۱]
 • «[لیبرالیسم] تمام نشده است. ما از درهم‌بافتگیِ ارزش‌هایی ساخته شده‌ایم که ارزش‌های لیبرالْ نقش بزرگی در آن ایفا می‌کنند. اتفاقی نیفتاده که بگوییم دیگر این‌طور نیست. البته که این روزها حمله به لیبرالیسمْ احترام و عزت زیادی برای فرد به‌همراه دارد. اما من درحال‌حاضر نه زوالی دائمی می‌بینم و نه اُفتی بزرگ.»
  • گفتگو با گاردین، ۲۰۱۷[۱]

توسعه یعنی آزادی[ویرایش]

 • «برای مقابله با مشکلاتی که با آن مواجهیم، باید آزادی فردی را نوعی تعهد و پیمان اجتماعی تلقی کنیم.»[۲]
 • «میزان ستایش از بازار چندان مهم نیست بلکه دلایل این ستایش است که از اهمیت برخوردار است.»
 • «هنگامی که فرآیند توسعه بر مبنای افزایش آزادی‌های بشر سنجیده شود باید رفع محرومیت‌های بشر، جزئی از آن به حساب آید. حتی اگر انسان تمایلی به استفاده از آزادی بیان و یا مشارکت نیز نداشته باشد، با این حال اگر او در این انتخاب آزاد نباشد از حقوق خویش محروم شده است.»

منابع[ویرایش]

ویکی‌پدیا مقاله‌ای دربارهٔ
 1. ۱٫۰ ۱٫۱ ۱٫۲ ۱٫۳ ۱٫۴ نقل از «آمارتیا سن: کسب آرای بیشتر مشروعیت نمی‌آورد؛ گفت‌وگوی ویل هاتن با آمارتیا سن»، ترجمهٔ امیرحسین میرابوطالبی، ۲۲ ژانویه ۲۰۱۷ در سایت گاردین، ترجمه و بازنشر در سایت ترجمان، ۱۰ اسفند ۱۳۹۵، کد مطلب: ۸۳۸۳.
 2. سن، آمارتیا. (1383). توسعه یعنی آزادی. ترجمه‌ی محمدسعید نوری نائینی، نشر نی، تهران