دانشگاه هاروارد

از ویکی‌گفتاورد

دانشگاه هاروارد (به انگلیسی: Harvard University) یک دانشگاه خصوصی در شهر کمبریج ایالت ماساچوست در ایالات متحدهٔ آمریکا است.

گفتاوردها دربارهٔ آن[ویرایش]

  • «بر اساس آنچه که دیده‌ام بخش مطالعات تاریخ خاورمیانه دانشگاه هاروارد در گذشته قوی تر بود؛ الآن چون عده‌ای در حال بازنشسته شدن هستند و هنوز کسی جایشان را نگرفته است کمی به حالت تعلیق درآمده است. در حیطه تاریخ معاصرِ دنیای عرب و بخصوص تاریخ اقتصادی آن «راجر اوئن» سالیان درازی آنجا تدریس می‌کرد. در رشته تاریخ عثمانی «جمال کفادار» تدریس می‌کند که یکی از شناخته شده‌ترین تاریخدانان عثمانی است و نسل بعدی تاریخ نگاران عثمانی را او پرورش داده است. در قسمت ایران معاصر دانشگاه کسی را نداشت اما دربارهٔ ایران و اسلام دوره میانه «روی متحده» بود که البته الآن بازنشسته شده است.»
  • «برای ایران باستان در قسمت زبان‌ها و فرهنگ خاور نزدیک بخشی هست که ابتدا ریچارد فرای در آنجا بود و بعد از بازنشستگی او، «آکتور شرو» آمد که او هم بازنشسته شد؛ حالااستاد جوان فرانسوی خانم دکتر «جاستین لاندا» را استخدام کرده‌اند در زمینه ادبیات کلاسیک فارسی، و خانم «شیدا دیانی» برای تدریس زبان فارسی. بعد از بازنشسته شدن «ویلر تکستون»، مدتی در تدریس زبان و ادبیات فارسی وقفه‌ای افتاد، ولی اکنون در حال ساخته شدن و گسترش است.»

منابع[ویرایش]

ویکی‌پدیا مقاله‌ای دربارهٔ
  1. ۱٫۰ ۱٫۱ حمیدرضا محمدی، «تاریخ‌نگاری زنان قاجاری درآن سوی مرزها: گفت وگو با افسانه نجم‌آبادی؛ عضو هیئت علمی بخش تاریخ و مطالعات زنان و جنسیت دانشگاه هاروارد در آمریکا»، روزنامه ایران، شمارهٔ ۶۲۵۲، ۱۳ تیر ۱۳۹۵، صفحهٔ ۱۲.